Balaton – ideální destinace i na plné letní dny

Balaton

Balato je zejména o koupání a užívání si slunečných dní. To však neznamená, že jde výhradně o prázdninovou destinaci. Maďarský Balaton si totiž lze dobře užít i v září. Co všechno vám tato oblast nabízí? Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Jižní břeh – pozvolný vstup, severní – ideální pro plavce

Pokud tedy vyrazíte na Balaton, možná se ptáte, kde je pro vás nejlepší „zakotvit“ a zůstat na koupání. Vybrat si můžete jižní břeh Balatonu, který je velmi pozvolný a můžete desítky metrů kráčet vodou, přičemž vám voda bude pořád po kolena. Tato varianta je určitě ideální pro rodiny s malými dětmi. Naopak severní břeh je pak více určen pro plavce. Vstup do vody zde není tolik pozvolný a můžete si tedy pořádně zaplavat. Na všech světových stranách pak však naleznete převlékárny, sprchy a velké množství obchodů a restaurací. Stejně tak jsou břehy Balatonu posety hotely i penziony.

Balaton

Foto : Pixabay

Mnoho míst k navštívení

Balaton to však není jen koupání u rozsáhlé vodní plochy. Tato oblast Maďarska vám totiž může nabídnout mnohem více. Ať již jde o příležitosti pro zábavu či relax nebo výlety za historií. Můžete navštívit třeba malé město Keszthely. Nachází se v severozápadním cípu jezera a naleznete zde pozůstatky u osídlení této oblasti z doby kamenné. Stávala zde i římská pevnost. I její zbytky lze ještě spatřit. Dominantu města pak tvoří zámek v barokním stylu. Tento zámek je zároveň jednou z největších staveb tohoto druhu v Maďarsku. Projít se můžete i ve zdejších okrasných zahradách. V sezóně zde můžete navštívit kulturní akce nebo fitcentra a termální koupaliště.

Podzemní jezera a ptačí rezervace

Dalším tipem na výlet je město Tapolca. Je zde totiž krásné podzemní jezero, kde se turisté vydávají na loďkách. Pokud však stísněné a podzemní prostory nejsou nic pro vás, můžete si u Balatonu užít i pravý opak. U Malého Balatonu (Kis Balaton) najdete totiž ptačí a bůvolí rezervaci, které také stojí za návštěvu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.invia.cz/blog/vyzkousejte-balaton-mile-vas-prekvapi/, https://www.slevomat.cz/vylety/9070-balaton