Bílá věž v Hradci Králové zve na jedinečný výhled na město

Jde o nejvyšší dominantu města Hradce Králové, ze které si můžete užít jedinečný výhled na město. Ještě nedávno šlo o vcelku neznámou atrakci, ovšem po rozsáhlé rekonstrukci se jejích 228 schodů a 72 metrů výšky otevřelo všem nadšeným turistům.

Těsné sousedství vedle gotické katedrály Svatého Ducha i velkolepý výhled na historické Velké náměstí s množstvím zachovalých barokních, gotických i renesančních domů a morovým sloupem uprostřed dělá z Bílé věže opravdu atraktivní turistický cíl pro malé i velké návštěvníky.

Počítejte s omezením, výhled však stojí za to

Bílá věž je bohužel stále kapacitně poměrně omezena. Nahoru nesmí najednou více než 30 lidí a nepotěšíme ani maminky s kočárky nebo handicapované. Uvnitř nenajdete výtah a ten, kdo by přece jenom chtěl jít nahoru po svých, nenajde žádné místo na odložení svého dopravního prostředku. Jde o daň za malé prostory.

Pokud však tyto úvodní nástrahy překonáte, můžete se těšit na jedinečný zážitek. Už cestou nahoru vás čeká mnoho zajímavostí. Místy tu najdete odkazy na proběhlou rekonstrukci i na historii města. Zvláště zajímavé jsou historické fotografie a obrazy, které můžete nahoře porovnat se současným výhledem na Velké náměstí. Uvidíte tak, jak se město v průběhu času měnilo.

Model skleněné věže s osvětlením

Ovšem díky okolní městské zástavbě si žádný návštěvník nemůže prohlédnout Bílou věž opravdu ze všech stran. A právě proto vznikl její skleněný model v měřítku 1:20, umístěný ve vnitřních prostorách věže. Efektní zelené nasvícení a střídání průhledného a matného skla vytváří jedinečný dojem.

Počítejte však s tím, že najednou může celý prostor Bílé věže vidět jen 30 osob a pokud se návštěvníci nakumulují, je docela dobře možné, že na vás zvláště v odpoledních prohlídkách už nezbude místo. Na poslední chvíli tak svůj výlet rozhodně neodkládejte.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *