himalaj

Nejhlubší údolí na zemi a Kálí Gandakí

Možná byste podle názvu odvodili, že řeka Kálí Gandakí, pramenící mezi nejvyššími himálajskými vrcholy, je jedním z přítoků indické Gangy. Ovšem za její nejzajímavější částí musíte zamířit k jejímu nepálskému prameni.

Kálí Gandakí si totiž razí cestu mezi nejvyššími vrcholky světa a mezi osmitisícovými masivy velehor Dhaulágirí a Annapurny vyhloubila během tisíciletí kaňonovité údolí s hloubkou 4 400 metrů. Pro představu, slavný kaňon Colorado tak předčila asi 3x.

Kálí Gandakí je starší než okolní hory

Ano, geologické průzkumy to skutečně potvrdily. Horní tok Kálí Gandakí totiž zurčel po Tibetské náhorní plošině ještě v době, kdy se jednalo o přímořskou nížinu. A když poté došlo ke srážce kontinentů, zvedl se spolu s ní do téměř nepředstavitelných výšin. O to zuřivěji se však zakousl do svého podloží. Údolí, jež vytváří, jsou přímá a hluboká a jen stěží uvěříte, že je má na svědomí ta tenká stružka, poskakující z velehor.

Proč právě Kálí Gandakí?

Teprve když se tahle říčka dostane do širokých planin Indie, rozlije se doširoka a zbarví se naplaveninami do syté červené barvy. Právě proto dostala jméno po nejobávanější indické bohyni.

Dříve sloužila i jako významná dopravní tepna. Právě podél ní proudily karavany s tibetskou solí, které si domů na oplátku odvážely nepálské obilí. I dnes je cesta proti jejímu proudu plná dobrodružství, tedy pokud se odvážíte vstoupit na chatrné lanové mosty a nebezpečně vypadající čluny.

Až se budete rozhlížet po okolí, určitě nemůžete přehlédnout kamenné domy, obklopené uzavřenými dvory, jež je v zimě chrání před větrem. Ty patří Thalakijcům. Dobře si je prohlédněte. Ještě nedávno se jejich ekonomické zaměření potácelo mezi zemědělstvím a obchodem se solí, dnes však mnoho z nich vycítilo dobrou příležitost a zaměřují se spíše na ubytování bohatých turistů. Takže pokud hledáte místo na přespání, za dotaz nic nedáte…

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *