K jedné z nejkrásnějších vyhlídek na Vltavu turistické značky nevedou

A je to možná dobře, jinak by tu bylo určitě přeplněno. Zvláště na podzim totiž stojí výhled na Solenický meandr za to. Ale cesty sem nebudete litovat v žádném období, za to vám ručíme!

Tento jedinečný zážitek na vás čeká v obci Solenice v regionu Střední Čechy. Časová náročnost je trochu vyšší, ale na druhou stranu se nebudete muset proplétat davy turistů. A to za to rozhodně stojí.

Za krásami vltavských meandrů

Označit něco za nejkrásnější bývá ošemetné. Solenická podkova jakožto jedinečný meandr Vltavy si však toto označení zcela jistě zaslouží. Zvláště, pokud sem zavítáte na podzim, kdy se okolní stromy oblečou do pestrého hávu.

A uchvátí vás i výhled na něj, pokud si tedy dáte tu práci a vystoupáte na skalní ostroh, čnící asi 150 metrů nad vodou. Jde o skalisko Na Vraném, ležící nedaleko vyhlídky Na Altánku právě u již zmíněných Solenic. Cesta sem ale není vůbec snadná.

Odbočte vpravo, jinak zabloudíte

Svůj výlet byste však měli začít v obci Zduchovice, odkud je na trasu nejlepší přístup. Vydejte se po zelené značce a to až k vyhlídce Na Altánku. Už tady se můžete pokochat do sytosti. Ale až vás tento pohled omrzí, vraťte se k šipce s nápisem „K Altánku.“ Od ní vede ještě jedna úzká lesní cesta – stačí se vydat doprava a připravit se na místy strmější stoupání.

Naštěstí nebude trvat dlouho a ocitnete se namístě. A jak je to s časovou náročností? Počítejte s asi dvěma a půl až třemi hodinami. Záleží na tom, jestli se k Solenické podkově vydáte single nebo třeba s dětmi. Vyhlídka Na Vraném vám pak kromě meandru představí právě i nedaleké Solenice a vidět je z ní dokonce až na Orlickou přehradu.

Výlet je vhodný pro jakékoliv roční období, i když v létě bývají stezky schůdné o něco hůře, takže s tím raději počítejte a vybavte se pořádnou obuví a teplým nepromokavým oblečením.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.