Birminghamská věznice se otevře. Zde seděli Peaky Blinders

Anglické město Birmingham má pro turisty přichystánu řadu zajímavostí. A přibude k nim ještě jedna. Pokud patříte mezi fanoušky historie kriminalistiky či seriálu Peaky Blinders, určitě již tušíte, o co jde. Bude zde zpřístupněna věznice, kde pobývali i členové tohoto slavného gangu.

Věznice Steelhouse Lane

Toto zařízení fungovalo v Birminghamu už od konce předminulého století. Svou činnost ukončila v roce 2016. Již v minulosti se několikrát otevřela veřejnosti, avšak šlo spíše o nárazové akce. Nikdy nic pravidelného a definitivního. Příští rok však je zlomovým. Z věznice se totiž stane permanentně otevřené muzeum. Očekává se, že věznice by mohla lákat třeba fanoušky seriálu Peaky Blinders. Někteří členové stejnojmenného gangu si zde totiž odpykávali své tresty. Pokud vás tedy osudy členů Peaky Blinders v seriálu zaujaly, určitě zvažte návštěvu.

Nejstarší sbírka portrétů

Není to však jediné lákadlo tohoto bývalého nápravného zařízení. Mají zde totiž i unikátní a podle všeho i nejstarší sbírku fotografií zachycujících portréty zločinců. Jde o takzvané mugshoty. Dále si lze zde prohlédnout cely, místnosti, kde se vyslýchalo nebo tunel, který sloužil k spojení budovy věznice a soudu. Viktoriánský styl budovy pak určitě nadchne i architektonické nadšence a milovníky této doby.

Peaky Blinders – neoslavujem je

Od vedení budovy však zaznívají spíše odměřená vyjádření směrem k Peaky Blinders. Mnoho lidí možná ani neví, že šlo o skutečný gang. Nejde o fikci. Avšak věznice nechce, ani za cenu přílivu turistů, dopustit, aby se ze Steelhouse Lane stal památník těchto kriminálníků. Šlo o skutečný gang, který se dopouštěl zločinů a ubližoval lidem. Proto je neglorifikujme. Zní z Birminghamu. Určitě se však expozice bude věnovat i jim.