Bratislava

Bratislava a její jedinečná atmosféra

Bratislava, hlavní město Slovenska, které omývá Dunaj a zasahují do něj Malé Karpaty se svými vinicemi. Jedná se o město s kompaktním historickým centrem, architektonickými odkazy na minulost i dnešními atraktivními podniky.

Trocha historie

Zmínky o prvních obyvatelích Bratislavy sahají až do dob před 7 tisíci lety. Památky na pravěkou a starověkou Bratislavu si můžete prohlédnout mezi exponáty ve zdejších muzeích třeba v Archeologickém muzeu SNM v areálu Bratislavského hradu. V dobách středověku byla Bratislava součást Uherského království. Díky Zikmundu Lucemburskému a jeho uděleným privilegiím se mohly v Bratislavě konat trhy, razit mince nebo obchodovat s vínem. Dokonce dodnes používaný erb městu věnoval právě Zikmund. Za vlády Marie Terezie se z Bratislavy stalo významné středoevropské centrum. Toto období si můžete připomenout na kávě nebo dortíku v podniky, který navštěvoval i František Josef I. se samotnou císařovnou Sissi.

Město umělců a známých osobností

Bratislava je místem, kde působila nebo žila řada osobností. Například sochař Georg Rafael Donner, skladatel Ferenc Liszt nebo nositel Nobelovy ceny za fyziku Filip Lenard. V historickém centru najdete třeba muzea skladatele Johanna Nepomuka Hummela či muzeum Arthura Fleischmana. Spoustu umělců přicházelo z Vídně, ostatně Bratislava, jako jediné hlavní město na světe, se nachází na hranici tří států – Slovenska, Maďarska a Rakouska.

Gastronomické zážitky ve výškách

Jedinečnou atmosféru Bratislavy vytváří i uličky v centru města s mnoha originálními podniky. Skvělým a nezapomenutelným gastronomickým zážitkem se může stát návštěva televizní věže Kamzík, kde s vámi bude stůl jezdit, tak aby měli všichni výhled na Bratislavu a zároveň si vychutnali skvělé jídlo. Další gastronomické zážitky s výhledem můžete zažít z pylonu mostu SNP, známého spíše jako Restaurace UFO Bratislava,  připomínající létající talíř.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *