Brazílie

Brazilská covidová bomba tiká: Výbuch může mít globální charakter

Koronavirus stále řádí po celém světě. Své o tom víme velmi dobře, vždyť jsme v negativním slova smyslu jedni z nejlepších. Existují ještě ale země, kde je situace mnohem horší. Pod kontrolu se nedaří dostat tento virus například v Brazílii. Odborníci hovoří o tom, že se tato země stává skutečnou časovanou bombou. Koronavirus tady s největší pravděpodobností začne mutovat a vznikne jeden velký chaos. Ten bude mít pochopitelně dopad i na světovou ekonomiku.

Nejsou lůžka

Kapacita brazilských nemocnic je fakticky naplněna a dostat se do většiny z nich je fakticky nemožné. Dostat se do úplného chaosu může tato země už během následujících dvou týdnů. Důsledky by byly dalekosáhlé. Už nyní denně umírá 1 208 lidí, což je vskutku hrozivé číslo.

Někteří stále koronavirus neberou vážně

I přes neúprosné statistiky se najdou jedinci, již neberou koronavirus vážně. Důkazem budiž mnohé rodinné oslavy či nenošení roušky a podobně. Bohužel to stále někteří nedokážou akceptovat, což je smutné.

BrazílieZdroj foto: Pixabay.com

Boj o hroby

Domingos Alves, ředitel laboratoře na univerzitě v São Paulu, uvedl, že pokud se situací vláda něco neudělá, vzroste extrémně počet obětí. S onemocněním COVID-19 tady zemřelo již více než 255 000 lidí. Lidé tak mohou bojovat i o místa na hřbitově. Muselo by se otevřít hodně nových hřbitovů, míní.  

Největší otevřená laboratoř na světě

Alarmující jsou také zprávy zdravotních analytiků. Ti podle The Washington Post hovoří o největší otevřené lanboratoři na světě. Vždyť v Manausu mutace koronovairu označovaná jako P.1 souvisela s dvojnásobným počtem obětí oproti roku 2020.

Strach z násilností

Vláda se bojí, že vypuknou násilnosti. Není se čemu divit, vždyť spousta Brazilců se octila na úplném prahu chudoby. Jedná se prakticky o miliony lidí. nouzové platby, které se vyplácely přímo v hotovosti, byly přerušeny. V loňském roce přitom ve ještě fungovalo. Sociální nestabilitou a obrovskými majetkovými rozdíly mezi lidmi je Brazílie poměrně proslulá. Násilnosti mohou jít ruku v ruce s hladem. A prezident Bolsonaro? Ten se vydal minulý pátek do východního státu Ceará, kde byl guvernérem vyhlášen zákaz vycházení.Svolal shromáždění a hovořil o tom, že mají pandemii ignorovat. Hovořil i o negativním působení roušek. To nakonec popudilo opozici a byl zahájen proces impeachmentu.

Zdroje dat: mzv.cz/brasilia/cz/aktuality/brazilie_aktualni_informace_ke.html
garda.com/crisis24/news-alerts/448686/brazil-lockdown-measures-in-brasilia-from-feb-28-due-to-covid-19-update-29
idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-nakaza-pandemie-nemoc-covid-19-brazilie-jair-bolsonaro.A210302_153907_zahranicni_dtt

Zdroj náhledové foto: Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

6 komentářů

 1. Kérkonoš Odpovědět

  No a co teď teda? Dva náhubky přes sebe?
  Nebo 24 hodinový zákaz vycházení z domu, dokud nevychcípou všichni Brazilci?
  A co pak? Nepřijde nějaká tatarská nebo bulharská mutace?
  Jak dlouho asi vydržíme v tomhle útlumu, kdy krachuje jeden podnik za druhým?
  V součsasnosti se sází na vakcínu, ale virus mutuje rychleji než lidstvo vyrábí vakcíny a se současnou rychlostí jejich aplikace, tu budeme mít mutaci z ,,Měsíce,, dříve, než stihneme naočkovat dostatečný počet lidí proti původnímu kmenu.
  Nakonec to stejně bude na přírodě jenž rozhodne.
  Míra globalizace totiž dosáhla takové úrovně, že nelze dlouhodobě setrvávat v karanténě, ať už na státní nebo regionální úrovni.
  Je jen otázkou času, kdy budou muset všechno zase otevřít, aby se předešlo pádu ekonomiky a pak nebude záležet na tom, kolik je nakažených nebo umírajících, prostě se pokrčí rameny a řekne se: ,,my na to holt nemáme, podniky krachly, výroba se snížila, všechno se zdražilo, buďte rádi že máte co žrát,,.
  Pochybuji, že máme nějaký vliv na to, jak pandemie dopadne.
  Jestli budou lockdowny v jednotlivých zemích problikávat po třech týdnech, jako nějaký zpožděný žárovky na vánočním stromečku, opatření se budou lišit stát od státu nebo nebudou vůbec a my budeme jen sedět, zavírat se doma a čekat na vakcínu, která bude už dávno zastaralá než ji dostaneme, tak máme jedinnou šanci, doufat že bude virus tak hodnej a zmizí než skončíme všichni na pracáku, na ulici, nebo v penálu.

 2. Aster Odpovědět

  Kdyby EU za něco stála, zavřela by hranice už při první zmínce o všech těch mutacích a tehdy by ještě pomohlo i uzavření hranic mezi státy – jenže na to nikdo neměl v ten patřičný čas koule a tak nás nezabije ani tak koronavirus jako spíš nemístná snaha o tzv. „demokratické svobody“ a pseudohumanita. Kromě toho ta naše banda nesvéprávných se neumí rozhodnout ani v rámci jednoho státu – tam sedí a čumí, vymýšlí hovadiny, které ve světě nemají obdoby a skučí, jak je všechno zlé a ONI za to nemůžou…můžou.
  Pracák za chvíli už nebude mít z čeho platit podporu v nezaměstnanosti.
  Lidi už teď nemají peníze – je to znát – vrchní slépka určuje, kteří OSVČ jsou schopni v tomhle podnikat a kteří ne – a už vůbec jí ten slepičí mozek nebere fakt, že těm pracujícím OSVČ musí být schopen zákazník zaplatit – jenže – kde nic není, ani smrt nebere, že.
  Každou chvíli straší na ministerstvu zdravotnictví jiné pako – nepomohlo by spíš vyměnit neschopného premiéra, který očividně nemá koule na to, aby tomu tady velel?

  1. Kérkonoš Odpovědět

   Jenže to by ho musel Dionýsos odvolat, ale to by nesměl mít důležitější věci na práci, třeba sedět na pražskym Olympu a snažit se přežít ranní kocovinu.
   Jinak proklamované snahy o ,,demokratické svobody,,, které zmiňujete, jsou jen zástěrkou čistě zištných důvodů.
   Primární snaha je, udržet systém v chodu a tím si udržet moc a příjmy, nějací OSVČ nebo zaměstnanci drobných firem (tedy obyč. lidé), jsou jen kanonenfuter a nejlepší způsob jak ospravedlnit jednání ve stylu: ,,aby se vlk nažral a koza zůstala celá, nebo aspoň většina kozy..,, je hodit odpovědnost za kozu na kozu samotnou….vlk je z obliga a rohnováha ,,síly,, je zachována.
   S úmrtími se počítá a cílem není zachovat co nejvíce životů, ale udržet oběti pandemie a ekonomické ztráty v určitém snesitelném poměru.
   Může se to zdát jako rozumný přístupstup, přeci jen světová ekonomika ovlivňuje úroveň života nás všech, ale každá mince má dvě strany.
   Ta druhá strana mince je, že současné ekonomické a sociální uspořádání světa neslouží primárně lidstvu jako celku, ale jen pár tisícům vyvoleným, což zůstává stejné od počátků psané historie.
   Tyto vládnoucí vrstvy se budou snažit sedět na dvou židlích, dokud to jen půjde, a jako gambler u automatu do poslední chvíle věřit, že vyhrajou svojí vejplatu zpátky.
   Na životy lidí se hledí, jen dokud to dává ekonomický smysl a pandemie se omezuje jen natolik, aby to příliš neomezilo současný chod společnosti a její politické a ekonomické uspořádání.
   Takže, dle mého názoru, jsme rukojmími evoluce, která rozhodne, jestli tohle tohle přežijeme nebo ne,

 3. Jirka Odpovědět

  Možná by stačilo, kdyby lidi, jako je pan Štěpán začala bavit pořádná práce a přestali vesele cestovat po celém světě.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   máte špatné informace, naposled jsem byl o minulých letních prázdninách na Šumavě.
   Nemyslím si, že psaní článků není pořádná práce. Čte si je dost lidí a vesměs mám pozitivní ohlasy.
   Když se samozřejmě primárně živím jinak.
   Mějte se hezky a hlavně zdraví!

 4. Olga Korvasová Odpovědět

  Psát si český národ může ještě třeba dalších 10 let, ale když tady nechá u vesla toho stbáckého břídila, tak už možná za krátkou dobu nebude mít ani čím. Každá země má nějaký problém s covidem, ale to, co se odehrává u nás je opravdu jedno velké bahno, které vytváří tato naprosto ostudná vláda chaosem, který nemá nic společného s normálním řízením státu a ani se zdravým rozumem. O zdravotních opatřeních nemá cenu ani hovořit. Stačilo jen kouknout třeba do severních zemí a nemuseli jsme takto dopadnout po žádné stránce. A to je teprve začátek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *