Praděd

Březnový výlet na Praděd nejen ve fotografiích

Chystáte se do Jeseníků? Pak samozřejmě nemůžete vynechat návštěvu moravského ledovce Pradědu. Tento vrchol se nadmořskou výškou 1492 majestátně pne nad ostatními jesenickými kopci. My jsme vyrazili na vrchol minulý týden a náramně jsme se až na výjimky bavili. I proto se s vámi o své zážitky podělíme.

Zasněžený rozcestník

Zácpa na Hvězdě

Počátky celého výletu byly poněkud rozpačité. Vyjeli jsme na Hvězdu, kde se nachází velké parkoviště. Samozřejmě placené. 100 korun na den ovšem není tolik. Kdybychom chtěli na Ovčárnu autem, vyšlo by to na 450 korun. Autobus stál 21 korun. Vyjíždí každou celou hodinu. My jsme poznali, že pojede, už podle chumlu tlačících se běžkařů, lyžařů i pěších turistů. Nakonec jely nahoru 4 autobusy, takže se vešly všechny osoby. K Ovčárně jsme se dostali za nějakých 15 minut.

Pohled na Petrovy kameny

Počasí jako loterie

Říká se, že na Pradědu je většinou hodně pošmourno. My to potvrdit nemůžeme, o čemž se lze přesvědčit i na krásných sluncem zalitých fotografiích. Jen to chtělo sluneční brýle, paprsky odrážející se ve sněhu byly opravdu ostré.

Sjezdovka kotvaKotva Praděd

Ideální podmínky pro lyžování

Ať už se o lyžařském středisku na Pradědu říká cokoli, svahy vypadaly perfektně. Jsou samozřejmě pokryté ryze přírodním sněhem, s čímž se už ve většině lyžařských středisek nesetkáme. Bylo ho cca 2,5 m. Vleky jely celkem 4. Tatrapoma a poma na Ovčárně, kotva při cestě na Praděd a další Tatrapoma za odbočkou na chatu Barborka. Ostatní jsme z cesty neviděli. Běžkařů jsme po cestě potkali mraky i přes fakt, že byl všední den.

Cesta na Praděd

Spousta lidí

Bohužel, s tímto jevem se setkáváme prakticky na všech vrcholech. Lidí šlo na Praděd i dolů hodně. Často se mísili běžkaři, pěší turisté, děti na bobech a kluzácích. Někteří byli bezohlední. Naději, že byste si na vrcholu dali oběd, si příliš nedělejte. Restaurace ve vysílači byla přeplněná. Trasa přímo k vysílači je zkrácená. Jde se sem dostat i prohrnutou kratší zimní cestou. Ušetří vám to zhruba jeden oblouk okolo vrcholu. Dostat se dolů už bylo příjemné, měli jsme s sebou boby. Autobus na Hvězdu jsme stihli na poslední chvíli, jezdí každou hodinu o půl, ale dvě místa pro nás ještě byla. Zážitky opravdu prosluněné.

Vrchol Pradědu

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *