jezero

Keli Mutu – sopečná jezírka tří barev

Indonésie, to nejsou jen nádherné pláže, exotické jídlo a sladké nicnedělání. Je to také součást tzv. ohňového kruhu v Tichém oceánu. Na ostrově Flores, druhém největším na indonéských Malých Sundách, najdeme sopku Keli Mutu. Naposledy o sobě dala vědět v roce 1860, turisty ovšem láká dodnes.

Právě tento (prozatím) poslední výbuch dal vzniknout třem romanticky pojmenovaným jezírkům – Tiwoe Ata Polo (v překladu Jezero očarovaných lidí), Tiwoe Ata Mboepoe (Jezero Panen) a Tiwoe Noea Moeri Kooh Fai (Jezero paniců). A co je na nich tak výjimečného? Září barvami do dálky.

Tři barvy na jediné sopce

Je to skoro neuvěřitelné. Jezero očarovaných lidí potěší pohledy všech návštěvníků rudou červení, Jezero Panen světlou barvou jarní trávy a Jezero Paniců zářivou opálovou zelení.

Za vším stojí nezvyklé chemické reakce, způsobené sopečnou činností. Červené jezero je ze všech tří největší vzácností. I jinde ve světě bývá k vidění jen zřídka. Vyvřelé sopečné horniny v tomto místě se pyšní vysokým obsahem železa, ovšem s minimem dalších příměsí, které by jeho krvavou krásu mohly narušit.

Jezera paniců a panen vznikla zase díky interakci kyseliny sírové a kyseliny chlorovodíkové. Ovšem zatím Jezero paniců je plné usazenin, které dávají jeho zbarvení potřebnou plnost a proměnlivost, Jezero panen je mnohem čistší a průzračnější.

Na Flores za Keli Mutu

Sopečná jezera nejsou ve světě raritou, ovšem tři různě zbarvená na jednom místě, navíc v těsné blízkosti – to už rarita je. Za vše může pestré složení hornin v okolí sopky a fumaroly alias vzdušné průduchy. Na Keli Mutu je jich opravdu hodně. Magma skrze ně vytlačuje ven bublinky vzduchu a spolu s nimi i další látky, zejména fosfor, titan, sodík nebo železo. Ty se pod ohromným tlakem v plynu rozpouštějí, a později zbarvují hladinu vody nad sebou.

Na Keli Mutu existuje několik výhledových míst, z nichž se před vámi tato barevná trojice rozevře jako na dlani. Doporučujeme však vyžádat si předtím průvodce, sopečné svahy umí být velmi zrádné.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *