Brooklyn Bridge s krvavou minulostí

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Začátkem roku 2020 tomu bylo přesně 150. let, kdy začal vznikat slavný Brooklynský most, který spojuje neméně populární části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. Stavba trvala dlouhých třináct let a svému původnímu architektovi příliš štěstí nepřinesla. Víte, kdo se zúčastnil slavnostního otevření? K jakým tragickým událostem na mostu došlo? To všechno se dozvíte v průběhu tohoto článku.

Stvořitel Brooklynského mostu se stavby nedožil

Psal se rok 1866 a USA tehdy sužovala nebývale krutá zima, která zapříčinila naprostý kolaps lodní dopravy mezi Manhattanem a Brooklynem. Představitelé New Yorku se tedy rozhodli vybudovat ohromný most, jenž vstoupí do dějin. Projekt dostal na starost John Augustus Roebling, který vnímal stavbu jako své životní dílo. Bohužel se jej ovšem nedožil. Když vybíral ideální místo pro polohu mostu, nevšiml si přijíždějící lodi. Ta mu při nárazu do mola rozdrtila nohu a stavitel následně zemřel v nemocnici na infekci. Brooklyn Bridge však zůstal v rodině, převzal jej Johnův syn Washington.

Stavba byla zahájena roku 1870 a dokončena o třináct let později. Na tehdejší dobu stála neskutečné peníze, konkrétně 15,5 milionu dolarů. Slavnostní otevření mostu přivítal newyorský starosta Franklin Edson ve spolupráci s prezidentem Chesterem Arthurem. První den po mostu přejelo na 1 800 vozidel převážejících 150 300 osob.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Planý poplach zapříčinil smrt 12 osob

Pouhých šest dnů po otevření Brooklynského mostu někdo rozhlásil, že stavba nezvládá nápor lidí a může se zřítit. Rozpoutala se všeobecná panika, při které bylo ušlapáno 12 lidí. O pár dnů později spekulace vyvrátilo 21 cirkusových slonů, kteří po mostě bez problémů přešli. Skoro přesně dva roky na to došlo na Brooklynském mostě k první sebevraždě, skokan podlehl vnitřním zraněním a bezprostředně po pádu na tvrdou hladinu vodu zemřel.

Na mostě se také střílelo, a to v roce 1994. Pachatel jménem Rashid Baz zaútočil na skupinu ortodoxních židů, přičemž jednoho člověka usmrtil a tři vážně zranil. Soud mu vyměřil 141 let ve vězení. V roce 2004 vyfasoval 20 let za mřížemi další člověk poté, co bylo zjištěno, že plánoval teroristický útok spočívající v naprostém zničení mostu. Brooklyn Bridge se sice dominantou New Yorku, ale krvavou minulost z historie zkrátka nikdy nevymaže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *