Budínský hrad patřil k nejpřepychovějším královským sídlům. Nyní je v něm muzeum a galerie

Budapešť, hlavní město Maďarska, vzniklo v roce 1873 sloučením tří samostatných částí – Budína, Starého Budína a Pešti. Leží na obou březích Dunaje. Někdy bývá označováno jako Paříž východu. Návštěva tohoto města stojí za to. Třeba takový Budínský hrad a Andrássyho třída jsou zapsány na seznamu UNESCO, a na něho se nedostane jen tak něco.

Budínský hrad pamatoval i krále Zikmunda Lucemburského

Na jižním cípu Hradního vrchu se rozprostírá už od 11. století Budínský hrad. S náměstím Clark Adám tér ho spojuje lanovka. Hrad byl postaven v letech 1247 až 1265. Svou stopu v něm zanechal také král Zikmund Lucemburský, který nechal rozšířit palác. Něco postavil i král Matyáš Korvín. Honosný dvůr v Budíně vedli i králové Vladislav II. Jagellonský a Ludvík Jagellonský. Války s Turky se na hradě dost podepsaly.

Další jeho majitelé, Habsburkové raději přesídlili do bezpečí Prešpurku (současné Bratislavy) a po roce 1540 Budínský hrad zůstal opuštěný a postupně chátral. A co z něho zbylo, to se později zřítilo, případně vyhořelo. Je tedy zřejmé, že současná podoba Budínského hradu pochází z pozdější doby. V 18. století došlo k barokní obnově a na konci 19. století byl rozšířen monumentální přestavbou, která změnila panoráma Budapešti.

Budínský hrad. Foto: Pixabay

Moderní přestavba hradu se moc nepovedla

Velkolepá stavba ale vydržela je necelých padesát let, protože za druhé světové války byl zámek vybombardován a zničen. Je to škoda, protože ve své době patřil k nejpřepychovějším královským sídlům. Budínský hrad byl po válce obnoven v hodně zredukované moderní podobě. Nová komunistická vláda Maďarska považovala zámek za symbol bývalého režimu, tudíž jeho rekonstrukce probíhala v duchu modernismu a způsobila nevratné škody. Bohužel řada zajímavých původních detailů byla při ní zcela zničena a zbourána, fasáda zjednodušena. V roce 2006 bylo rozhodnuto o renovaci budovy zámku, která probíhá od roku 2019 až do roku 2030.

V současné době patří Budínský hrad k nejnavštěvovanějším místům nejen v hlavním městě, ale v celém Maďarsku. V jeho areálu se nachází muzeum, galerie, národní knihovna a další kulturní instituce.

Zdroj: https://www.futas.net/hungary/Budapest/Budai-Varnegyed/budai-varnegyed.php; https://cs.wikipedia.org/wiki/Bud%C3%ADnsk%C3%BD_hrad

Budínský hrad. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.