Byla vyvinuta pro lety do vesmíru, dnes však za její absenci v autolékárničce dostanete pokutu

vesmir

Cesty vynálezů jsou mnohdy spletité. A mnohdy začínají docela jinde, než bychom si mysleli. Za řadu z nich tak například vděčíme kosmickému výzkumu. Skvělým příkladem je termofólie, jíž si s sebou dnes běžně vozíme v autolékárničkách.

Je nezbytným pomocníkem v mnoha situacích a pokud ji nemáte, můžete na to při policejní kontrole nepěkně doplatit. Ale kde se vlastně vzala?

Jak to bylo s vynálezem termofólie

Můžete ji znát jako tenkou plastovou přikrývku, potaženou nanovrstvou hliníku, a to ve zlaté či stříbrné barvě (byť stříbrná je v našich podmínkách častější, ve vesmíru je to přesně naopak). Jejím úkolem je izolovat – a jde jí to opravdu skvěle.

Únik tepla ve vesmíru by mohl být pro posádku smrtelný, ovšem stejně nebezpečné jsou i sluneční paprsky, před nimiž nás ve volném prostoru neochrání prakticky nic. A právě tady přichází ke slovu termofólie. Najdeme ji všude – od stanice ISS, přes legendární let Apolla 11 až po „rovery“, které nám aktuálně přibližují povrch Marsu. Její silná tepelná izolace se zkrátka hodí v mnoha směrech.

vesmir

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké je využití termofólie v lékárničce

Potřebujete-li zabránit prochladnutí zraněného člověka nebo třeba účastníka dopravní nehody, který upadl do šoku, bude termofólie skvělou první pomocí. Má lepší účinek než několik svetrů nebo dek. A případě potřeby ji můžete použít i jako podklad pro uložení například na mokré zemi.

Je totiž rovněž neprodyšná a nepromokavá. A v případě nouze se hodí i jako velmi dobrá pláštěnka – na to bychom také neměli zapomínat. Ale nebýt NASA, jejích výhod bychom si teď zcela jistě neužívali. Podívejte se někdy důkladně na fotografie vesmírných poutníků – termofólii na nich docela jistě najdete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj: Ceskolipsky.denik.cz/z-regionu/za-vynalezem-sucheho-zipu-stala-nahoda-20140801-yox4.html

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.