Vydejte se za nejpůsobivějším monastýrem na Balkánském poloostrově

Když se řekne Bulharsko, vybaví si většina z nás lázně nebo moře. Ale co takhle památky? I těch tu najdete dost a dost – a my bychom vás dnes chtěli pozvat do jedné z těch nejkrásnějších.

Cílem naší dnešní cesty bude Rilský monastýr. A věřte nám, že charismatičtější klášter v Bulharsku nenajdete. Leží v horském údolí pohoří Rila a po celý rok tu panuje klid a mír.

Dříve útočiště pro několik stovek mnichů

Milovníci historie poznají v jeho architektuře byzantské kořeny. I proto je tak zdobný a okázalý. A Bulhaři si ho cení i z jiného důvodu – patřil totiž k místům, které v době turecké nadvlády pomáhaly zachovávat tradice a především jazyk Bulharů.

Klášter byl založen v roce 1655 a to kvůli blízkosti Ivana Rilského, což byl první bulharský poutník a dnes patron celé země. Jeho odlehlá poloha byla vybrána záměrně – jak kvůli klidu, tak i kvůli bezpečnosti. V nejistých dobách tu mohly najít azyl stovky mnichů, dnes jich tu žije jen několik desítek.

Zdroj obrázku: Pixabay

Klášter, který vypadá jako pevnost

Na první pohled vás zaujme zejména masivní obvodová zeď, díky níž vypadá celý komplex opravdu hrozivě. Ovšem při vstupu dovnitř se můžete těšit na nádhernou ukázku architektury – například na několikaposchoďové arkády vyzdobené bílou, červenou a tmavohnědou barvou. Mimochodem – tyto barvy dnes najdete i na bulharských národních krojích.

A uvnitř Kostela svaté Bohorodičky na vás navíc čeká i nádherná fresková výzdoba. Garantujeme vám, že tolik barev jste v žádném kostele ještě neviděli.

Řada zajímavostí v okolí

Ovšem byla by škoda omezit svůj výlet do Rily jen tak Rilský monastýr (jakkoliv působivý). Navštívit totiž můžete i Melnické pyramidy (nádherné pískovcové útvary), horská jezera nebo jezerní kotliny. Zdejší příroda má zkrátka vždycky co nabídnout.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.