Z Hrobu do Dubí za zdejšími pamětihodnostmi, lázeňskou promenádou nebo úvraťovým nádražím

Představte si celý život prožít v Hrobě a ani po smrti nebýt na tom o mnoho lépe. Toto se přihodí tomu, kdo se narodil v malém městě Hrob na Teplicku a zůstal mu věrný až do konce svých dnů. Co zajímavého je zde k vidění?

Hrob jako impulz k rozhoření třicetileté války

Město Hrob leží na spojnici obcí Osek a Dubí, a to už od 13. století, z něhož pochází první zmínka o něm. Ve středověku se zde těžilo stříbro a jiné kovy a hornictví bylo hlavní obživou jeho obyvatel. Město se zapsalo i do evropských dějin. V roce 1617 tu byl se zemí srovnán evangelický kostel, jenž byl postavený na oseckém klášterním pozemku bez vědomí kláštera. Zbourání kostela bylo považováno za porušení náboženské svobody dle Rudolfova majestátu. Společně s uzavřením nekatolického kostela v Broumově tato událost pak vedla ke Druhé pražské defenestraci a začátku třicetileté války v roce 1618.

Ze zajímavých pamětihodností města Hrob stojí se podívat na původně raně gotický kostel sv. Barbory, patronky horníků, jenž má novogotickou podobu z přestavby v 19. století. Z počátku 20. století pak pochází evangelický kostel Vzkříšení. Prohlédnou si lze i barokní sochařské artefakty na náměstí, faru, kašnu nebo radnici.

Tereziny lázně Dubí. Foto: laznedubi.cz

Lázeňské město Dubí s úvraťovým nádražím

Prohlídka města Hrob nezabere příliš času, takže se klidně pak můžete přesunout do sedm kilometrů vzdáleného lázeňského města Dubí, které bývalo v dobách rozkvětu teplického lázeňství vděčným cílem pacientů, jež se v Teplicích léčili – mimo jiné to byl i J. W. Goethe. Věhlas Dubí ovšem získalo hlavně díky výrobě porcelánu. V roce 1862 zde byly vybudovány klimatické lázně a později postaven lázeňský ústav Tereziny lázně. Léčit se sem jezdil spisovatel Jan Neruda nebo herec Oldřich Nový. Statut lázeňského města Dubí získalo v roce 1966. Věnuje se léčbě stavů po mozkové příhodě, operacích páteře, mozku či obrně. Tereziny lázně Dubí jsou plně bezbariérové, vše pro pacienty je pod jednou střechou, mají vlastní lesopark s rozlohou 3 hektary, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.

Milovníci vlaků si mohou v Dubí prohlédnout úvraťové nádraží, jež je součástí Moldavské horské dráhy spojující Most s Moldavou v Krušných horách.

Hrob. Náhledové foto: mestohrob.cz

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.