Umíte si poradit se správným nastavením zpětného zrcátka? Většina řidičů to dělá špatně

Provází nás už od samých prvopočátků automobilismu, ovšem i když je s námi už tak dlouho, jen málokdo ho umí správně používat. Tedy alespoň pokud se podíváme do řad nezkušených řidičů. Na cestách jsou pak k vidění nejrůznější „perly“ a přitom je celý proces velmi jednoduchý.

Ovšem nikoli všespásný, jak se sluší jedním dechem dodat. O problematice mrtvých úhlů se asi nemusíme podrobněji zmiňovat. Co však málokdo ví je to, že Evropa je v tomto směru napřed. Používáme tady totiž zcela běžně zrcátka asférická, jež dokáží osoby i předměty, jež bychom v běžném zrcátku neviděli, zobrazit ve svých rozích. Ovšem vydáte-li se za oceán do USA, bude takové vybavení v autech stále ještě menšinové. Americká zpětná zrcátka se tak používají o mnoho složitěji než ta naše.

Foto: GoToVan / Creative Commons / CC-BY-2.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hang_Mask_On_Rearview_Mirror_-_50420535263.jpg

Jak je to vlastně s nastavením zrcátek

Cílem celé vaší snahy musí být snaha o získání co nejlepšího přehledu v okolí auta. V případě asférických zrcátek, která pravděpodobně máte i vy, bude celý proces poměrně snadný. Ani tak ho však není dobré zanedbávat.

Obě postranní zrcátka „štelujte“ tak dlouho, dokud v nich neuvidíte maximálním možným způsobem prostor, v němž se auta běžně pohybují. Jinými slovy – musíte vidět silnici, a nikoli nebe za vámi nebo dokonce celý bok svého vozidla. Velmi zkušení řidiči si dokonce mohou dovolit nevidět ho tam téměř vůbec, většina z nás se však bude muset uchýlit ke kompromisu. Stačí jen kousek, a to po obou stranách vozu. Koneckonců – jak vypadá vaše auto přece dávno dobře znáte, ne?

Foto: Tokumeigakarinoaoshima / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_rearview_mirror_of_Mazda_ROADSTER_(ND).JPG

Jak poznat správně nastavená zrcátka

Soustřeďte se se na vůz, který jede za vámi. Vidíte ho zároveň všech třech zrcátkách? Výborně, pak jste celou anabázi zvládli správně. Tím posledním, co by vám tak mohlo dělat potíže, je možné oslnění prostřednictvím reflektorů aut, jež se budou zašera odrážet ve vnitřním zrcátku vozu. V takovém případě ho jednoduše sklopte, anebo ještě lépe – investujte do stmívacího modelu. Uvidíte, že se váš komfort z jízdy o hodně zlepší.

A myslete i na správné posezení v sedačce. Řidiči, kteří jezdit na volantu nalepení doslova jako vosa na cukrátku, nebo se naopak v sedačce rozvalují stylem vorvaně v posledním tažení, mohou mít zrcátka nastavená sebelépe a stejně v nich nic neuvidí. To si pamatujte.

Náhledové foto: Tiraspolsky / Creative Commons / CC-BY-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Utah_Olympic_Park_in_the_rearview_mirror.jpg

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj: Garaz.cz/clanek/jak-si-spravne-v-aute-nastavit-zpetna-zrcatka-21005784

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.