Centrum Plzně se po letech opět zazelená

Plzeň

Vybavíte si, co vám při procházce okolo plzeňského gotického chrámu sv. Bartoloměje chybělo nejvíce? Zejména v létě by se dalo říct, že “trocha stínu“. Není divu, když v samém centru Plzně nerostl donedávna ani jediný strom.

A právě to se iniciativa, vzniklá v letošním roce, snaží napravit. Ovšem o růstu jako takovém bychom stále ještě mohli polemizovat. A co se změní pro běžného návštěvníka?

Kousek zeleně v betonové džungli

Dalo by se říct, že skoro nic. Ovšem pohled na zelenající se koruny vzrostlých javorů tam, kde ještě vloni nic takového nebylo, určitě potěší. Což potvrdí každý výletník, který se musel v čase pozdních jarních a letních měsíců potýkat s „betonovým horkým dechem“ libovolného velkoměsta.

Osm javorů s výškou pět metrů a zhruba dvoumetrovou korunou tak může zaznamenat opravdu významný krok vpřed. Kdyby ovšem nešlo o výsadbu do květináčů. Bohužel, přesně tak to je. Žádné úhledné záhonky uprostřed dlažby, s lavičkami lákající k odpočinku apod.

Plzeň

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jen osm dřevěných kontejnerů s několika tunami hlíny, do nichž se závlahová voda bude muset dovážet. Jako první vlaštovka je to skvělé. Prozatím obsadily Riegrovu ulici (vedoucí ve směru od náměstí Republiky), postupně by však měly přibývat. A nezbývá, než doufat, že tu vydrží déle, než do nejbližšího léta.

Plzeň má jedno z největších náměstí v Evropě

Zazelenit celé centrum města však nebude nijak lehký úkol. Vždyť náměstí Republiky je díky své ploše 139 metrů x 193 metrů jedním z největších svého druhu v Evropě. Kromě již zmíněné katedrály svatého Bartoloměje na něm stojí plzeňská radnice, biskupská rezidence a obdivovat tu můžete i soubor měšťanských domů. V severozápadním rohu pak najdete zajímavý morový sloup, na němž znalci objeví i repliku Plzeňské Madony. Samotné náměstí leží ve středu městské památkové rezervace.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.