Češi si myslí, že americký vesmírný program Apollo byl pojmenován po bohu slunce. Uráží přitom svou vlastní historii

Americký vesmírný program Apollo patří rozhodně k těm nejznámějším. Řada lidí se ovšem mýlí ohledně původu jeho názvu. Obvykle se domnívají, že byl pojmenován po řeckém božstvu Apollónovi, který byl považován za boha slunce, proroctví, hudby, umění, lékařství a mnoha dalších oblastí.

Je pravda, že tento název byl vybrán v roce 1960 americkou agenturou pro letectví a kosmonautiku (NASA), když začala plánovat svůj program pro výzkum Měsíce. Říká se že NASA zvolila název Apollo z několika důvodů.

Proč vlastně Apollo aneb mýtus

Jedním z hlavních důvodů bylo prý to, že jméno Apollón bylo spojeno s tím, že překonává hranice a dosahuje vysokých úrovní úspěchu, což bylo v souladu s cíli a vizí programu Apollo. Dalším důvodem bylo, že Apollón byl často zobrazován s lukem a šípem, což připomínalo moderní raketu s nosičem.

Název Apollo se brzy stal velmi populárním po celém světě a stal se symbolem amerického úsilí o dosažení kosmických cílů. Byl ukončen v roce 1975 po úspěšném vyslání několika pilotovaných lodí na Měsíc, získání mnoha vědeckých dat a zpětného návratu lidí na Zemi.

Foto: Pixabay

Česká stopa v programu Apollo

Všechna výše uvedená tvrzení zpočátku předkládal svým zaměstnavatelům i Manažer NASA Abe Silverstein. A teprve ve chvíli, kdy byl název oficiálně přijat, takříkajíc přiznal barvu. Ve skutečnosti šlo z jeho strany o poctu Admirálu Součkovi, který se jmenoval Apollo. Šlo o syna českých exulantů v USA – do historie se zapsal jako letecký světový rekordman a technik a také jako admirál ve službách US NAVY. V USA ho dodnes považují za jednoho z nejvýznamnějších admirálů US NAVY vůbec. Je tedy sympatické, že je po něm pojmenován i velmi úspěšný vesmírný program.

 

Zdroj: https://www.armyweb.cz/clanek/cech-ktereho-u-nas-temer-nikdo-nezna-ale-v-usa-mu-postavili-pomnik-na-veky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=1&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=OIOBPp1SUaH-202303140757&dop_id=19872005, https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Soucek

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.