expo 2020 2

Češi v Dubaji zaujali – stavět výstavní expozice zkrátka umíme

Rčení o zlatých českých ručičkách je stále ještě pravdivé. A dokazujeme to i v zahraničí. Poslední událostí v tomto směru je třeba to, že pavilon pro Expo 2020 podle architektonického návrhu mladých českých architektů se dostal do výčtu 14 nejúžasnějších národních “stánků”.

A kdo naši práci hodnotil? Pokrokový lifestylový server Emirates Woman. Naše expozice vítá návštěvníky hned u jednoho z hlavních vstupů, je to tedy pdobné jako před šesti lety v Miláně.

Co řekli porotci o Češích

A jak ho porotci ohodnotili? „Využití českých inovací má na svědomí, že tento pavilon ohromuje způsobem, jakým dokáže získávat z jalové pouště vodní páru a působit dojmem úrodné končiny.“ Jde o finální krok poměrně dlouhé cesty. Vždyť do finále výběrového řízení na realizátora pavilonu Czech Spring pro Expo 2020 v Dubaji se dostalo hned pět návrhů. Našlo se i dalších pět, ty však musely být vyřazeny již při předkládání předběžných návrhů, jeden pak ještě odpadl při podání soutěžních modelů.

Foto: ČTK

Kdo adepty na českou stopu vybíral

Odbornou komisi, která měla vybrat vítězný projekt, tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce. Jmenovitě to byl Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar.

Zajímáte se spíše o to, co bylo uvnitř? Pak byste měli vědět, že technologickým jádrem naší národní expozice je systém S.A.W.E.R. Ten opravdu dokáže vyrábět vodu ze vzduchu s využitím solární energie. A nesmíme zapomenout ani na techniky kultivující poušť, a to pomocí podpovrchových kultur, jež byly vyvinuty vědci AV ČR a ČVUT.

Přehled národních pavilonů, které zaujaly dubajské hodnotitele, najdete v originálním znění ZDE: https://emirateswoman.com/stunning-pavilions-expo-2020-dubai/

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Češi v Dubaji zaujali | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *