Ztracené zahrady Heligan

Ztracené zahrady Heligan zvou k návštěvě. Jejich nevšední zahradnické umění vám vezme dech

Tento poklad Velké Británii představuje jednu z nejoblíbenějších botanických zahrad na světě vůbec. A není se čemu divit. Ztracené zahrady Heligan byly vytvořeny cornwallskou rodinou Tremayne, a to už na počátku poloviny 18. století.

Ovšem během první světové války značně zchátraly a k jejich obnově došlo až v 90. letech. Šlo o největší projekt obnovy zahrad v Evropě. Dnes se jejich návštěvníci mohou doslova ponořit do houští velkolepých kamélií a rododendronů a pokochat se výhledem na řadu přes sto let starých jezer a různých zajímavých zákoutí těchto zahrad.

Foto: Pixabay

Džungle v Británii? Ztracené zahrady Heligan ji mají

Jedno z těchto oblíbených zákoutí je známé jako „Džungle.“ Jde skutečně o divoce zarostlou oblast s převahou subtropických kapradin, v jejichž stínu se budete chtít navždy ztratit. Najdete tu také provazový a další zajímavosti.

Nejde tu jen o vzhled, nechybí ani užitek

Ale tato zahrada nesází jen na vzhled – naopak. Je to plně funkční zeleninová a ovocná zahrada, která nabízí čerstvé produkty na prodej. A rostou tu i kousky, do kterých byste to nikdy neřekli. Například na prostoru o rozloze 200 akrů se nachází stále funkční ananasová jáma, což je metoda pěstování ananasů přizpůsobená chladnějšímu klimatu. Ve Velké Británii už jich moc neexistuje,ale tato stále funguje.

Foto: Pixabay

A zaujme vás i spojení rostlin a sochařských děl, takže si mnohdy budete připadat, jako kdybyste procházeli galerií a nikoli obyčejnými zahradami.

Zdroj: https://tripmania.cz/ven-z-mesta/114-ztracene-zahrady-heligan-tip-na-vylet-ktery-vas-uchvati.html, https://www.magazinzahrada.cz/dzungle-na-jihu-anglie-navstivte-heligan/, https://sworld.co.uk/02/185980/photoalbum/ztracene-zahrady-heligan-v-cornwallu

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *