predjama-castle-g88055667c_640

Predjamský hrad ve Slovinsku: Zahrál si ve Hře o trůny a je zapsán i do Guinessovy knihy rekordů

V dávné minulosti si lidé stavěli svá obydlí tak, aby byla co nejméně přístupná pro případného nepřítele. Platí to zejména pro hrady, které často najdete na kopcích, případně na rovině, ale obklopené vodním příkopem. Středověcí stavitelé dokázali šikovně využít také jeskyně, což je případ slovinského Predjamského hradu. Jaké zajímavosti se pojí s touto ojedinělou stavbou?

Neobvyklý jeskynní hrad

Asi čtyřicet kilometrů na jihozápad od Lublani se nachází obec Predjama a v ní jeskynní hrad ze 13. století. Jeho název je poněkud zavádějící, pokud bychom se na něho dívali z pohledu Čecha. V tomto případě není jama dírou, ale označením pro jeskyni (což je ale ve skutečnosti jáma v zemi). Název tedy přesně popisuje, o co ve skutečnosti jde – hrad před jeskyní. Vystavěn byl ve výšce 123 metrů na skále.

Foto: Pixabay

Tajné chodby v jeskyni

Jeho součástí je šikovně zakomponovaný jeskynní systém, jenž je druhý nejrozsáhlejší ve Slovinku. Doposud bylo prozkoumáno okolo 13 kilometrů. Objevena byla i tajná chodba vedoucí do otevřené přírody. Díky ní jeskyně poskytovala perfektní skrýš před nepřáteli. Jeskyně jsou také domovem netopýrů. Průzkumy archeologů ukázaly, že místo bylo osídlené už ve starší době kamenné. Do jeskyně je možné se podívat, zpřístupněno pro veřejnost je 700 metrů. Ale zpátky k hradu.

Do hradu je celoroční vstup

Predjamský hrad má dvě části – před jeskynní a druhou vtesanou do skály. Mezi nimi je hradní dvůr. Hrad si vysloužili dokonce i zápis do Guinessovy knihy rekordů jako největší jeskynní hrad na světě. Svým majestátním vzhledem láká také filmové tvůrce, zahrál si třeba i v sérii Hra o trůny a hostil štáb Discovery Channel, který zde pátral po přítomnosti duchů.

Predjamský hrad je otevřený celoročně, jeskyně jen od června do srpna, a to kvůli přítomnosti netopýrů. Vstupné do hradu pro dospělého vychází na necelých 14 euro, pro děti pak 8,3 euro, pro studenty 11 euro a děti do 5 let zaplatí jen 1 euro.

Zdroj info: wikipedie.cz, www.postojnska-jama.eu

Náhledové foto: Pixabay

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *