Česká republika a její nejkrásnější vodopády

Rešovské vodopády

Šumějící horské potoky a říčky jsou překrásné pro oko a lahodící uchu, ale co teprve, co když vytvoří nádherné vodopády? V rámci České republiky jich na horách můžete objevit nekonečné množství, přičemž ty největší z nich najdete v Krkonoších.

Lesklé hedvábné vodopády

Satinské vodopády patří k těm méně známým, a ne výjimečně velkým, ale o to více jsou nádherné a tajemné. Jsou zakryty v 15 metrů hluboké soutěsce z horského potoka. Ten pramení pod Lysou horou a protéká Malenovicemi. Vodopády jsou dobře patrné nad hostincem Rajská bouda.

Mumlavský vodopád

Je nedaleko Harrachova a tvoří vodopád ze skalních útvarů. Voda padá z výšky 10 metrů a v zimě ji mráz promění v led a vytvoří obrovský ledopád. Uvnitř potoka a v okolí vodopádu jsou kuriózní hrnce a kotle, kterým se říká čertova oka. Ty jsou proudem vymlety z žulových hornin. Vodopády najdete po modře značené cestě od harrachovské dopravní stanice.

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád: Foto Palickap https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Harrachov,_Mumlavský_vodopád_(5).jpg

Bílá Opava

Vodopády potoka Bílá Opava se nacházejí v horní části jeho toku pod svahy Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a jsou nejúžasnějším místem v Jeseníkách. V nejvyšší části vodního toku objevíte peřeje, kaskády a vodopády. Kolem vodopádů prochází trasa naučné stezky Vodopády Bílé Opavy.  Jenže cesta kolem vodopádů je problematická, kaňon se překonává po několika lávkách a žebřících. Trasa vede z Karlovy Studánky a uzavírá se pod Ovčárnou.

Bílá Opava

Bílá Opava: Foto SchiDD https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bila-Opava-2.jpg

Labský vodopád

Krkonoše jsou nejvodnatějším pohořím v České republice. Zde objevíte vodopády s impozantními výškami, které jsou v rámci České republiky skutečně nejpozoruhodnější a tu a tam se skutečně objevují v záznamech o nejvyšších vodopádech v Evropě. Vodopád je přístupný za zábradlím na sloupu a uvidíte odtud několik nádherných kaskád.

Malý_Labský_vodopád

Labský vodopád: Foto Martzper https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Malý_Labský_vodopád.JPG

Wolfgangovy vodopády

Jedná se spíše o vysoké kaskády než o skutečný vodopád, který připomíná několik ramen a stupňů horního vodopádu. Pod menším vodopádem objevíte sentimentální vyhlídku na dřevěné lávce. Kolem vodopádů je neobvyklé místo, odkud budete moci pozorovat ledňáčky a v zeleni a říčním korytě neobvyklého raka kamenáče.

Wolfgangovy vodopády

Wolfgangovy vodopády: Dragon881228 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wolfgang_waterfall.jpg

Další vodopády, které stojí za návštěvu

  •       Vodopád na Černém potoce
  •       Rešovské vodopády
  •       Pančavský vodopád
  •       Adršpašské vodopády
  •       Vodopády Černé Desné
  •       Jedlové vodopády

Zdroje info: cestovatele.cz, kudyznudy.cz

Rešovské vodopády: Náhledové foto Radek Štěpán