Na planetě stále ještě existují neznámá místa – českým horolezcům se podařil prvovýstup na horu Chumbu v Himálajích

Českým horolezcům se podařil prvovýstup na horu Chumbu v Himálajích. Patří díky němu pět ke světové špičce.

I když to vypadá, že vše, co již mohlo být zdoláno také již zdoláno bylo, není to tak docela pravda. Naštěstí. Dne 29. října 2022 se totiž skupině známých českých horolezců podařil prvovýstup na dosud nelezenou horu Chumbu (6853 m) v nepálských Himálajích. Pokud byste nevěděli, co je to prvovýstup, pak nám Wikipedie říká toto: „Prvovýstup je první úspěšné, dokumentované zdolání horolezecké cesty. Zvláštní postavení mezi prvovýstupy má první zdolání vrcholu hory.“

Významná česká stopa na Chumbu

Českým horolezcům se podařil prvovýstup na horu Chumbu v Himálajích, což je rozhodně skvělá zpráva. Nemyslete si však, že šlo o něco jednoduchého. Náročné sněhové podmínky, neznámý terén a výsledné přelezení traverzu celého masívu – to všechno museli odvážlivci překonat. Ovšem právě tyto náročné podmínky řadí tento prvovýstup do velmi vysoké klasifikace alpského lezení (obtížnost byla zhodnocena na TD+). Výstup na horu Chumbu v Himálajích byl zahájen z ledovce Gaunara trval 4 dny.

Foto: Pixabay

Vzpomínka na neštěstí

Cestu skupina horolezců pojmenovala „The last flight of the Falcon“. Jde o vzpomínku na kolegu horského vůdce a kamaráda Andrzeje Sokolowského, který v letošním roce tragicky zahynul v Tatrách.

Nadaný a úspěšný horolezec, skialpinista a horský vůdce Radoslav Groh se nyní vydal na plánovaný prvovýstup se zkušeným, dvojitým držitelem ocenění Zlatý Cepín (Zlatý Cepín – nejvyšší ocenění ve světě alpinismu) Zdeňkem Hákem. Další členy týmu tvořili lidé z Horské služby Krkonoše – Jaroslav Bánsk a Petr Kejkliček.

Zdroj: https://skitourguru.com/clanek/860-radek-groh-horsky-multitalent, https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=metro-protext&c=A221104_095300_metro-protext_wei, https://www.nahoru.tv/post/rozhovor-skialpinista-horolezec-a-bezec-radoslav-groh

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.