Krampusové začínají řádit i v Česku – čím se odlišují od našich starých dobrých čertů, kteří doprovází Mikuláše

Krampusové sice nepatří do českých lidových tradic, ovšem i přes to jsou u nás k vidění stále častěji. Ve skutečnosti je o alpská strašidla, která chodí strašit děti i dospělé především v okolí Adventu. V Rakousku a na jihu Německa je pak Krampus řazen na roveň čertům, tradičně doprovázejícím Mikuláše.

Zajímavé je, že někdy bývá Krampus označován za proměněného člověka. Chodí prý se svatým Mikulášem a zatímco ten hodné děti odměňuje, Krampus ty zlobivé sní. Ovšem okolo 22. prosince (datum se liší v různých částech Alp) se opět promění v normální lidskou bytost a nepamatuje si vůbec nic z toho, co se předtím dělo.

Kde potkat Krampusy u nás

Krampusové jsou opravdu hluční a hrozivě vyhlížející čerti. Není proto divu, že se v posledních letech začaly jejich průvody objevovat i v ČR. Letos přijdou například do Malé sportovní haly na pražském Výstavišti. Ten, kdo sem dorazí 26.11, bude moci obdivovat více než šedesát Krampus čertů. Řinčení těžkých řetězů, huňaté kožichy, obří rohy, kravské zvony a masky, ze kterých tuhne krev v žilách – to vše bude k mání. A garantujeme,že i těm nejotrlejším návštěvníkům budu trochu úzko.

Foto: Pixabay

Ovšem k mání je opravdu pestrý program. Ten odpolední je určen spíše pro rodiny s malými dětmi, zatímco na dospěláky a všechny odvážlivce čeká večerní pekelná show, na níž se účast nejmenších dětí opravdu nedoporučuje.

Co ještě bude k mání

Na akci s opravdu silnou ďábelskou atmosférou se můžete těšit také na ohňové vystoupení skupiny Pyroterra a hudební doprovod DJ. Vše se odehrává v Malé sportovní hale a tedy za každého počasí, protože na vás pršet ani sněžit nebude! Chybět nebude malování na obličej pro děti, opékání buřtů a pro rodiče svařák. A vítáni jsou i všichni malí čertíci, kteří odpoledne dorazí v čertovských maskách. Těšit se mohou na setkání se spoustou andělů a pekelných pomocníků;)

Ovšem během odpoledne se mohou děti, které nebudou mít vlastní masku, proměnit v rukách zkušených malířek v malé čertíky. Ovšem aby byla i trochu zábava, objeví se mezi účinkujícími i dva popletení andělé, takže se rozhodně máte na co těšit. Připraveno bude opékání buřtíků, svařák a další laskominy. Kdo nedorazí, rozhodně se o mnohé připraví.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Krampus, https://cs.wiktionary.org/wiki/Krampus, https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-pekelna-show-s-vice-nez-60-krampus-certy-zavita-opet-na-prazske-vystaviste-40412563, https://www.kudyznudy.cz/akce/krampus-show-na-vystavisti, https://www.informuji.cz/akce/praha/248952-krampus-show/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.