Národní park Dartmoor: Místo, kde si mlha žije svým vlastním životem

Národní park Dartmoor je rozhodně místo, kde si na své přijde každý, kdo miluje mrazivo atmosféru tajemna a záhad. Je pro něj totiž typická jedna nevšední přírodní zvláštnost.

Oblíbený Národní park Dartmoor leží v hrabství Devon, jež se rozkládá na jihozápadě Anglie. Vřesoviště, bažiny a pusté žulové skály: to jsou jeho hlavní lákadla. A proč byste se měli na návštěvu vypravit právě sem?

Mlha, která se objeví jen tak

Anglii máme s mlžným počasím spojenou tak nějak všeobecně. Existují ovšem místa, kde se tento přírodní úkaz chová opravdu nevypočitatelně. A jedním z nich je právě i Národní park Dartmoor. Objevuje se totiž bez varování a doslova za pár minut zahalí celou krajinou silným bílým závojem, přes který mnohdy není vidět na krok. A stejně rychle zase zmizí.

Ano, byly to právě zdejší bažiny a mokřady, které svou tajemnou atmosférou stály na počátku nápadu na legendární příběh Psa Baskervillského z pera sira Arthura Conana Doyla. Ale to stále ještě není vše, co vám Národní park Dartmoor nabízí.

Foto: Pixabay

Nevšední zajímavosti Národního parku Dartmoor

V oblasti se nachází i velmi vzácné vypouklé rašeliniště, známé pod názvem bažina Tor Royal (o rozloze 8 km2). V parku samotném pak žije i mnoho zvířat. K vidění jsou například dartmoorští poníci, množství vodních ptáků, polodivoké ovce a skot.

Megalitické stavby a doškové domky

Krásy přírody v jeho případě rozhodně nelze opomíjet, to však není vše, co je u něj k mání. Park se rozkládá na velmi úctyhodné ploše 1200 km2 a není tedy divu, že nabízí i další lákadla. Jde například o megalitický komplex Merrivale nebo typické domky s doškovými střechami, jež nádherně dokreslují zdejší charakteristickou devonskou krajinu. Na své si tak přijde opravdu každý.

Mimochodem megalitický komplex Merrivale rozhodně nepatří k nejmenším. Jeho součástí jsou mimo jiné i pohřebiště, ruiny kruhových kamenných chatrčí, tři megalitické řady z kamenů, tři kamenné kruhy a také menhiry. Všechny mají pravděpodobně náboženský význam. Dnes jde prakticky o jediné památky, které tu po předchozích obyvatelích zbyly. Močálovitá půda totiž všechny organické zbytky včetně kostí spolehlivě rozložila.

Zdroj: https://svetobeznik.info/anglicke-narodni-parky-dartmoor-national-park/, https://anglie.svetadily.cz/clanky/Narodni-park-Dartmoor, https://cs.wikipedia.org/wiki/Dartmoor, https://geops.cz/clanek/narodni-park-dartmoor/, https://www.protravel.cz/destinace/dartmoor/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.