Slovenský hrad Pajštún v minulosti strážil hranice Horních Uher, dnes je rájem horolezců a turistů

Dvacet kilometrů od Bratislavy a asi šest kilometrů od slovenského města Stupava leží v dolině Stupavského potoka obec Borinka. V jejím okolí se nachází CHKO Malé Karpaty, pro niž jsou charakteristické krasové celky a jeskyně, které jsou ale nepřístupné. Přímo na obcí se vypíná zřícenina gotického hradu Pajštún.

Součást soustavy hraničních hradů

Hrad Pajštún byl součástí soustavy hraničních hradů, které chránily severozápadní hranici uherského státu. Jeho základy byly položeny ve 13. století. Nejstarší majitelé vlastnili i nedalekou Stupavu. Postupně se dostal do držení několika uherských rodů, kteří ho postupně přestavovaly. V 16. století dostal renesanční vzhled, přebudován byl ještě v 17. století.

V polovině 18. století hrad vyhořel, ale ještě byl částečně opraven a využíván. Na počátku 19. století ho pobořila napoleonská vojska a od té doby je hrad Pajštún zmiňován jako ruina. Zachovaly se z něho jen zbytky zdiva okolo centrálního nádvoří se zachovalými otvory oken, arkýřů, vstupů, reliéfními oblouky. Zajímavé jsou chrliče vody.

Jak se na hrad dostanete

Hrad je přístupný po červené cestě z obce Borinka, na kterou je možné se napojit u kostela Božského Srdce Ježišova. Zde se nachází rozcestník. K hradu je to odtud necelé dva kilometry. Vydat se k němu ale můžete i z města Stupava, od autobusové zastávky Stupava-Obora, a to po žlutě značené cestě, která je dlouhá asi pět kilometrů.

Chrliče vody na hradě Pajštún. Foto autor: Návnada; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paj%C5%A1t%C3%BAn_04.JPG

Ráj pro horolezce

Hrad leží na vrcholu zalesněného kopce, ze kterého jsou krásné výhledy na Malé Karpaty a jižní část Záhorské nížiny. Za příznivého počasí je možné dohlédnout až do Rakouska na Alpy. Kromě turistů je hrad častým cílem horolezců, zejména těch, kteří pocházejí z Bratislavy. Z ní to mají na hrad opravdu kousek. Na hradě nocují i táborníci či cyklisté na dálkových trasách.

Zdroj: https://www.slovakia.com/castles/pajstun/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Paj%C5%A1t%C3%BAn

Hrad Pajštún. Náhledové foto autor: Xmetov; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paj%C5%A1t%C3%BAnsky_hrad.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.