Česká republika a její památky v seznamu UNESCO

UNESCO

Společenské i běžné památky, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou skutečně výjimečné a neměli byste je při svých toulkách vynechat. Jaké zajímavosti skrývají a čím jsou pozoruhodné?

Střed Českého Krumlova

Jeho symbolem je bezpochyby hrad a zámek s věží v samostatném areálu. Spolu s historickým centrem je Krumlov zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Stavební památky dělají z Krumlova hodnotné středověké soukromé město, které vznikalo od 13. století podél vltavské vodní cesty. Nejvýnosnější částí areálu je hradní Květinové divadlo s téměř kompletní výpravou, kostýmy a rekvizitami.

Centrum Telče

Podle pověsti je založení města spojeno s vítězstvím moravského panovníka Oty II. nad českým panovníkem Břetislavem v roce 1099. Vítěz se zasloužil o založení kaple, později kostela a osady, dnešního Starého Města. Pozoruhodné centrum města, obklopené jezírky a branami, si po staletí udrželo svůj osobitý ráz. Hrad je ohraničen zahradou s parkem. Interiér zámku je bohatě doplněn zajímavými obohaceními, dobovým nábytkem a cennými sbírkami.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Město je ojedinělé díky četným stavebním slohům a stavbám z období gotiky, renesance a baroka. Kutná Hora byla v rámci středověku významným královským městem a její úspěchy byly podmíněny bohatstvím stříbrných dolů. Zářivé období města probíhalo uprostřed rozmachu těžby stříbra, v té době byla Kutná Hora po Praze nejpřednějším životně důležitým městem Českého království.

Třebíčská židovská čtvrť, židovský hřbitov, bazilika a třebíčský zámek

Nachází se zde asi 3000 kamenných náhrobků a nejstarší z nich pochází z roku 1631. Součástí hřbitova je obřadní síň z roku 1903 se zachovalým interiérem a dodnes se zde mohou konat obřady.

Zámek se zahradami v Kroměříži

Arcibiskupský zámek s rozšířenými chodbami, obrazovou expozicí, Květnou zahradou a Podzámeckou zahradou je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zahrady jsou jedním z nejkrásnějších děl floridského evropského rostlinného řemesla. V Podzámecké zahradě na vás čeká sentimentální zastavení s potůčky a jezírky, minizoo a četné půvabné stavby.

Kroměříž
Foto: Pixabay

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého

Cestovní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je jednou z nejkrásnějších a zároveň nejmagičtějších staveb. Podlahová úprava kostela je postavena do tvaru pěticípé hvězdy. Pět kaplí uvnitř ambitu (chodby) symbolizuje pět svatých ran Kristových a pět hvězd, které se ukázaly nad místem umučení Jana Nepomuckého.

Další zapsané památky v UNESCO

  •       Vila Tugendhat
  •       Národní hřebčín Kladruby nad Labem
  •       Městská památková rezervace v Holašovicích
  •       Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
  •       Hornická scéna Krušných hor

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay