turista

Česko je letos špinavější než dřív – i díky koronaviru

Mělo jít o rekordní rok, místo toho jsou výsledky tristní. Řeč je o akci „Ukliďme Česko“, které se každý rok účastní stovky dobrovolníků. Jarní organizované akce museli totiž letos organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko bohužel odvolat. Jde o ztrátu značnou, před vyhlášením bylo totiž registrováno rekordních 2400 úklidů.

Digitální úklid v Česku

To však neznamená, že v době nouzového stavu Češi spali. Naopak – když nebylo možné organizovaně uklízet v přírodě, proběhl alespoň tzv. digitální úklid. Na paškál si vzal zbytečná virtuální data, jež mohou mít na „reálný svět“ skutečně významný dopad – například co do produkce CO2.

Kvůli dobrovolnému úklidu pak došlo ke zřizování tzv. „pytlomatů“, kde si mohli dobrovolníci obstarat vše potřebné a pořádala se i fotosoutěž s názvem Rouškový úklid.

turista

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Milovníci pořádku si vše částečně vynahradili na podzim

V podzimních měsících pak proběhlo 737 organizovaných akcí, přitom většina z nich se odehrála ku příležitosti Celosvětového úklidového dne 19. září. „Letos se do něj zapojilo více jak 11 miliónů dobrovolníků ze 165 zemí. Vzhledem k omezením způsobených pandemií Covid-19 tak úklidy probíhaly jak v České republice, tak i ve většině ostatních zemí buď v menších skupinkách, nebo individuálně či v rodinném kruhu. Odhadujeme proto, že se ve skutečnosti zapojilo mnohem více lidí. Větší počet individuálních úklidů také svědčí o tom, že lidé zodpovědnost za stav životního prostředí berou více osobně,“ uvádí národní koordinátor World Cleanup Day pro Českou republiku Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

A jaká jsou čísla? 737 akcí ze účastnilo více než 22 tisícům dobrovolníků, kteří sesbírali cca 250 tun odpadů. Přibývá však iniciativ, při nichž lidé berou na své výlety do přírody nejenom nějaké to občerstvení, ale také pytel a další nezbytnou výbavu pro sběr odpadků. Všichni dobrovolní uklízeči totiž sází na jeden významný psychologický aspekt – na čistý trávník nebo pole bez odpadků totiž hodí nepořádek jen opravdový diletant. Všechny ostatní „slušné“ výletníky takový pohled spíš potěší a všechny obaly i lahve zase pěkně uklidí do batohů. A to je dobře.

Bohužel i tady koronavirus nabízí negativa – zvýšený zájem o pobyt venku se v tomto roce bohužel projevil rovněž větším množstvím odhozených odpadků. K vidění jsou typické kousky (např. obaly od potravin) i trendy odpadky, a to zejména jednorázové roušky.

Příštího jara se proto nejspíš dobrovolníci opravdu mají „na co těšit.“ Další akce „Ukliďme Česko“ se uskuteční již na konci března (sobotu 27.3. 2021. A zapojit se může opravdu každý – ať už organizovaně, či individuálně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com, PROTEXT

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *