mummy gold tungue

Další úžasný objev v Egyptě – tyhle mumie na vás vypláznou zlatý jazyk

Alexandrijská lokalita na severu Egypta platí za velmi bohaté archeologické naleziště. A to i přes to, že zdejší podmínky (zejména vysoká vlhkost) neumožňují dochování tak precizně vyhlížejících mumií, jaké známe například za suchých lokalit (Sakkára, Abúsír, Údolí králů apod.).

Přesto však čas od času dá život tak úžasnému objevu, že jsou všechny její nedostatky rázem zapomenuty. Nejnovějším objevem jsou přes 2 000 let staré mumie, které však už na první pohled vyhlížejí neobyčejně.

Zajímavý nález z Kleopatřiny doby

Jako první o nich informoval zpravodajský web BBC a to s odvoláním na egyptské ministerstvo památek. Mumie se ukrývaly ve skalních hrobkách, umístěných přímo v areálu chrámu Taposiris Magna a na světlo světa je vynesl tým dominikánských a egyptských archeologů.

Měli byste vědět: pokud je vám jméno chrámu Taposiris Magna povědomé, není to náhoda. Právě tady se podle některých vědců ukrývá hrob Kleopatry – poslední vládkyně Egypta. Založil ho faraon Ptolemaios II. Philadelphus mezi léty 280 a 270 př. n. l. A jeho jméno v překladu znamená „velká hrobka Osirise.“ 

Zdroj obrázku: video DAILY NEWS

Doprovázejí je nevšední amulety- zlaté jazyky, vložené přímo do úst. Jejich úkolem bylo propůjčit hlas mrtvým před soudem boha mrtvých Usira (u nás je spíše známý jeho řecký název Osiris).

K egyptskému bohu podsvětí se váží i další nálezy

O tom, jak byl tento soudce mrtvých Egypťanů důležitý, svědčí i další vybavení skalních hrobek, resp. výbava samotných mumií. Jeho vyobrazení najdeme například na kartonáži, která částečně pokrývá jednu z mumií. Kartonáž se v Egyptě používala od prvního přechodného období – vyráběly se z ní buď jen pohřební masky, nebo rovnou celé zakrytí mumií. Ty z chrámu Taposiris Magna jsou vyrobeny ze sádry, lepidla a lnu a na závěr pozlaceny.

Všechny nálezy pochází z řecko-římské doby, tedy z období, kdy Egyptu vládla známá dynastie Ptolemaiovců. Tuto kapitolu uzavřela smrt Kleopatry VII., známé většinou jen jako Kleopatra.

Další informace o tomto neobvyklém nálezu se dozvíte zde:

Zdroj videa: DAILY NEWS

Zdroj náhledového obrázku: video DAILY NEWS

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *