Tulení mládě

Jsou tulení mláďata samostatná? Zajímavosti ze života tuleňů

Určitě není žádná výhra narodit se jako tulení mládě. Start do života jim dá pořádně zabrat. Žijí na pobřeží Britských ostrovů. Hned v několika koloniích, konkrétně tuleni kuželozubí. Dospělí tuleni jsou zbarvení šedohnědě. Mláďata novorozená mají bílý plyšový kožíšek. A jejich váha je kolem čtrnácti kilogramů.

Dají se nazvat jako plyšoví otesánci

Matka tuleně se o své mládě vzorně stará. Kojí ho velice výživným mlékem, jež obsahuje až 60 % tuku. A díky tomu váha mláděte rychle stoupá, a to až o dva kilogramy denně. Ovšem péče matky trvá velmi krátce. Matka mládě opustí ve věku dvou či tří týdnů. Jelikož má jiné starosti. Přichází do říje. Takže ji více zajímají samci, se kterými se bude pářit. Ti mohou být pro mládě nebezpeční.

Tuleni

Tuleni: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Platí, u nich pravidlo plav, jak umíš?

Dalších čtyřicet dní je pro opuštěné tulení mládě nejkritičtější období života. Začíná línat a mění svůj dětský kožíšek za srst dospělého tuleně. Ta mu umožní pohybovat se ve vodě, již hodně mláďat až doteď ani nevidělo. Teď se musí vydat k moři a seznámit se s ním. A také se sami bez pomoci matky naučit poznat, co je k jídlu a jak hledat či jej lovit.

Žijí mláďata ze zásob?

Než se naučí, lovit zůstává, o hladu. Ze začátku mu vystačí jeho tukové zásoby, které dostalo z mateřského mléka. I tak nemohou s učením a seznamováním se s vodním živlem dlouho čekat. Potřebují se naučit lovit dříve, než mu dojdou zásoby podkožního, tuku. Přesto ztratí v téhle době až dvacet pět procent jeho původní váhy. Hodně mláďátek nepřežije a to z důvodu, že byla málo vykrmená či protože včas nenašla potravu.

Tulení mládě

Tulení mládě: Zdroj obrázku Pixabay.com

A jak se mláďata připravují na dospělost?

U jedné skupiny dokonce vědci zjistili, že samičky či samečkové mají odlišný způsob lovu. Samičky se jako malé živily v mělčích vodách většinou do dvaceti pěti metrů. A malí samečci se potápí až do čtyřiceti metrů. Mimochodem zde je větší nabídka potravy. I když jsou v tomhle stádiu skoro všechna mláďata stejné, samci se v dospělosti o jednu třetinu zvětší. A tomu by se měla přizpůsobit i strategie hledání potravy.

Tulení mládě: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *