Cesta lidským tělem: Interaktivní Corpus Museum v Nizozemí je prvním svého druhu na světě

Nedaleko nizozemského Leidenu v Oegstgeestu se na ulici Willem Einthovenstraat 1 nachází Corpus Museum, které nabízí jedinečný zážitek pro všechny, které zajímá lidská anatomie. Nemusí se ji učit z knih profesora Radomíra Čiháka, ale stačí si zajet do muzea v Nizozemí, které je koncipováno jako cesta lidským tělem. Expozice je zajímavá pro každého, kdo chce o sobě získat co nejvíce informací a nerad by s prokousával spoustou stránek odborných knih.

Zábavné učení pro děti i dospělé

Člověk je tvor hravý a už Jan Amos Komenský razil teorii „škola hrou“. Na podobném principu funguje i nizozemské muzeum zasvěcené poznání lidského těla. Neznamená to, že se jím projdete a na konci z vás budou odborníci na anatomii a jen si skočíte pro lékařský diplom. Ale seznámíte se hodně podrobně se funkcemi lidského těla a jednotlivými jeho orgány a také tím, co byste pro sebe měli udělat, abyste zůstali zdraví.

Corpus Museum. Foto autor: Hanno Lans; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Corpus_museum_Leiden_07.jpg

Procházka obřím lidským tělem

Třicet pět metrů vysoká průhledná budova Corpus Musea ve tvaru lidské postavy v sobě skrývá spoustu zajímavostí o lidském těle. Otevřená byla v roce 2008 jako jediná svého druhu na světě. Návštěva muzea je vzdělávacím zážitkem nejen pro děti školou povinné, ale také pro jejich rodiče. A vlastně pro každého, koho zajímá anatomie lidského těla. V muzeu totiž vstoupíte do obřího těla a vydáte se jím na cestu dlouhou 55 minut. K dispozici budete mít audio prohlídky v několika jazycích. Součástí muzea jsou také speciální exponáty a hry v zábavné sekci, ve které lze trávit čas po prohlídce lidského těla. Zde se seznámíte se zdravým životním stylem.

Corpus Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, a to v čase od 9:30 do 15:00 hodin v úterý až pátek, o víkendech pak od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupenky je lepší si rezervovat předem, protože o návštěvu muzea je velký zájem. Cena běžné vstupenky je jednotná, ať se týká dospělých nebo dětí od 6 let. Zaplatíte za ni asi 520 Kč. Rodinu se dvěma děti tak podívaná v Corpus Museuu vyjde přibližně na 2080 Kč. 

Zdroj: https://corpusexperience.nl/; https://en.wikipedia.org/wiki/Corpus_(museum)

Budova Corpus Museum. Náhledové foto autor: Steven Lek; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Corpus_museum_Oegstgeest_2019_2.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.