Čeští vědci se dívají do zahraničí, značně však podceňují rizika spolupráce s Čínou

Čeští vědci se dívají do zahraničí a při této příležitosti neváhají žádat o nejrůznější dotace různé státy světa. A mezi nimi samozřejmě i Čínu. Vypadá to však, že se k tomuto kroku mohou vázat mnohá vážná rizika.

Čína se chce stát do poloviny 21. století technologickou velmocí. To je dobře známý fakt. A rovněž se všeobecně ví, že k dosažení tohoto cíle a zároveň posílení své technologické základny a zrychlení inovací na domácí půdě využívá zahraniční technologie.

Rizika spolupráce s Čínou

V poslední době se však množí případy narušení bezpečnosti výzkumu na různých prestižních evropských univerzitách a ve výzkumných institucích. A to vedlo k tomu, že, se otázka bezpečnosti vědeckých informací stala předmětem zájmu. Tento problém se navíc poměrně úzce týká i České republiky.

Velká čínská zeď

Foto: Pixabay

Problematikou se zabývá studie Čína jako riziko pro bezpečnost výzkumu: doporučení pro akademické a výzkumné instituce a jejími autory jsou odborníci  z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). „„Čína je pod silným tlakem v oblasti technologií, především ze strany USA, které se snaží omezit schopnost Číny dosáhnout dominantní pozice v klíčových sektorech,” říká jeden z autorů studie Filip Šebok.

Problém, který se týká i ČR

V současné době existuje řada oblastí, v nichž Česká republika produkuje výstupy světové úrovně. Svědčí o tom i to, že od roku 2006 vědecká spolupráce s Čínou dlouhodobě stoupá. Většina projektů se týká oblasti vývoje nových materiálů, zemědělství a automatizace výroby a robotiky. „Čínské dokumenty velmi jasně hovoří o oblastech, o něž má země v zahraničí zájem. Jde mimo jiné o umělou inteligenci, kvantové technologie, integrované obvody, výzkum vesmíru, výzkum nových materiálů, neurovědu a biotechnologie,” říká autorka studie Dr. Ivana Karásková.

V České republice se autorům podařilo identifikovat 203 výzkumných výstupů, u nichž se podařilo dohledat financování výhradně z čínských zdrojů.

Zdroj: https://euractiv.cz/section/politika/news/the-capitals-cina-financuje-evropske-akademiky-vymenou-za-jejich-znalosti/, https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=metro-protext&c=A221123_103000_metro-protext_wei

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.