Nejzajímavější památky ve Splitu

Split

Split je chorvatské město na pobřeží Jaderského moře. Se svými necelými 180 tisíci obyvateli se také jedná o druhé největší město Chorvatska. Mimo jiné se také jedná o populární dovolenkovou destinaci, kterou každý rok navštíví tisíce Čechů. Do Splitu můžete doletět letadlem díky blízkosti mezinárodního letiště, nedávno zavedeným přímým vlakovým spojením z Prahy, ale většina návštěvníků volí cestu autem. Autem z Prahy do Splitu dojedete obvykle za necelých 11 hodin. Parkování ve SplituParkování ve Splitu může být trochu náročnější, ale město má nastavená rozumná pravidla a místo k parkování vždy najdete.

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější památky ve Splitu, jejichž návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít. Kromě památek si ve Splitu můžete užít příjemné středomořské podnebí, autentickou místní kulturu, výborné jídlo a bohatý noční život. Split nabízí možnosti vyžití a zábavy pro každého, takže byste jeho návštěvu určitě neměli vynechat.

Diokleciánův palác

Tento starořímský palác je největším pokladem Splitu. Ve 4. století jej nechal postavit římský císař Dioklecián a jeho součástí je také nejstarší funkční katedrála na světě. Palác byl již v roce 1979 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Palác je obehnán vysokými hradbami a stojí na pozemku o rozloze téměř 30 000 metrů čtverečních. V jeho uličkách se nachází několik muzeí, hotelů a také zde najdete různé pouliční umělce a hudebníky.

Město Split v době výstavby paláce ani nestálo, vzniklo až později v jeho okolí. V 7. století začala proměna paláce na středověké město, které dalo vzniknout dnešnímu Splitu. Dnes je palác v až překvapivě zachovalém stavu a díky tomu si zde můžete užít autentickou atmosféru dob vládnutí římských císařů.

Diokleciánův palácDiokleciánův palác: Foto Pixabay

Náměstí republiky

Jedná se o hlavní náměstí Splitu, které je místními známé také pod neformálním názvem Prokurative. Nachází se na západním okraji Diokleciánova paláce. V čele náměstí stojí budova divadla. Na tomto náměstí se pravidelně pořádá hudební festival známý v celém Splitu a širokém okolí. Architektura náměstí je inspirována benátským náměstím Svatého Marka. Stavba náměstí byla dokončena v roce 1928.

Lesopark Marjan

Místní tento lesopark milují. Jedná se o ideální místo pro odpočinek a rekreaci. Nachází se v západní části města a nejlépe se sem dostanete po schodech vedoucích z Rivy. Vstup do lesoparku je bezplatný a je veřejnosti přístupný bez omezení. Nabízí se zde nádherný výhled na celý Split a jeho blízké okolí z vyhlídky Telegrin nacházející se výšce 178 metrů. Také zde můžete najít starý židovský hřbitov ze 16. století.

Arcibiskupský palác

Tento novorenesanční palác se nachází v historickém centru Splitu byl postaven na začátku 20. století a jeho návrh byl inspirován stylem římských paláců. Během bombardování v roce 1944 byl palác značně poškozen a v roce 1948 byl znárodněn komunisty. V roce 1998 byl navrácen chorvatské církvi, která začala jeho rekonstrukci do dnešní podoby. Ve stejném roce v tomto paláci pobýval tehdejší papež Jan Pavel II.

Katedrála svatého Domnia

Tato katedrálakatedrála chorvatské římskokatolické církvechorvatské římskokatolické církve ve SplituSplitu je tvořena chrámem a zvonicí a stojí přímo uprostřed Diokleciánova paláce. Byla vysvěcena na přelomu 7. století. Jedná se zřejmě o nejstarší římskokatolickou katedrálou na světě používanou v původní podobě.

Katedrála svatého DomniaKatedrála svatého Domnia: Foto Pixabay

Zdroje info: chorvatsko.cz, cs.wikipedia.org

Split: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.