Rozhledna Rašovka v Podještědí nabízí krásné výhledy na Jizerské hory a Krkonoše

Kousek od Ještědu se nachází obec Šimonovice, jejichž místní částí je osada Rašovka. Její historie sahá až do 30. let 16. století, z nichž pocházejí první zmínky o ní. V roce 1894 tu byla vybudována jednotřídka, která je nejvýše položenou školou v oblasti Českého Dubu. O její vznik se zasloužila spisovatelka Karolina Světlá. Rašovka se může stát příjemným cílem výletu do Podještědí. Zdejší rozhledna s krásnými výhledy na Jizerské hory či Krkonoše za to stojí.

Vlakem, busem i autem

K rozhledně Rašovka se můžete vydat po kolejích, autobusem nebo vlastním automobilem. Vlakem je dostupná ze zastávky v obci Pilínkov, která je vzdálená asi šest kilometrů. Dostanete se tam po žlutě značené turistické trase. Autobus vás zaveze přímo do vesnice Šimonovice, odkud je to na rozhlednu už jen necelé dva kilometry. A automobilem zastavíte přímo u rozhledny, jež je součástí restaurace V Trnčí. Ta stojí na okraji osady Rašovka. V minulosti tu stával dřevěný domek, jenž sloužil k přepřahávání koní, přespávali v něm handlíři a formané.

Výhledy až na Trosky a Bezděz

Rozhledna Rašovka byla vybudována v roce 2006 společně s restaurací V Trnčí. Už od konce 19. století tu stával výletní hostinec, který byl oblíbený díky výborným zabijačkovým specialitám, vesnickým tancovačkám i ochotnickému divadlu. Bohužel v roce 1962 zcela vyhořel.

S myšlenkou rehabilitace tohoto místa přišel po čtyřiceti letech majitel spáleniště a na jeho základech vybudoval bezbariérovou restauraci a s ní i i 19,5 vysokou zděnou rozhlednu Rašovku. Při hezkém počasí je z ní vidět na Jizerské hory a Krkonoše, v dáli je možné zahlédnout také Bezděz nebo Trosky.

Kaple sv. Antonína Paduánského. Foto autor: Miloslav Rejha; Wikimedia Commons https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ra%C5%A1ovka_Church.JPG

V okolí Šimonovic

V osadě Rašovka najdete kapli svatého Antonína Paduánského, postavenou ve 30. letech minulého století z příspěvků zdejších mecenášů a místních obyvatel. V okolí Šimonovic je možné zavítat na Horecké skály – Homoli a Hladkou, obě vysoké okolo 15 metrů. Nedaleko nich stojí menší Liščí skála s výškou 8 metrů.

Zdroj: http://rasovka.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Horeck%C3%A9_sk%C3%A1ly

Pohled na Šimonovice. Náhledové foto autor: Martin Veselka; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Simonovice.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.