Cestou za nejkrásnější čajovou vesnici na Hedvábné stezce

Čaj odjakživa spojuje lidi i kultury a prostřednictvím Hedvábné stezky spojoval dokonce i kontinenty. Pojďme se vydat po stopách tohoto tajemného nápoje a podívat se do míst, kam bychom se za běžných okolností nejspíš nedostali.

Novináři z řady zemí světa se vydali do čínského okresu Shihe, aby tu prozkoumali tajemství čínského čaje. Jde o další etapu představení projektu novodobé Hedvábné stezky, během níž se mimo jiné vydaly do jiných částí Asie i do Evropy hned tři vlaky s názvem „China-Europe Express“, jež se pyšnily nákladem šen-jangského čaje.

Kde se jako první objevil čaj? Portugalci tvrdí, že za jeho „objevem“ stojí oni

V Asii byl tento nápoj znám už po staletí, do jiných částí světa však pronikal jen pomalu. V souvislosti s touto cestou připomněl zásluhy své země i portugalský velvyslanec v Číně, Jose Augusto Duarte. Podle ně bylo Portugalsko v 16. století první evropskou zemí, která představila čínský čaj Evropanům.

Fotografie: Pixabay

„Čaj je dar Země i z nebes. Pití čaje prospívá zdraví i duši,“ přidal se ke všeobecnému nadšení pan Jingon Kim, ministerský rada jihokorejského velvyslanectví v Číně. „Moje země dováží z Číny opravdu velké množství čaje.“

K vidění bylo vše, co by každý čajomilec měl znát

Takový výlet by novinářům kdejaký milovník čaje opravdu záviděl. Lidé se totiž dostali i tam, kam mají obvykle turisté přístup zapovězen. Zájemci tak mohli na vlastní oči sledovat sklizeň, zpracování i finální balení hotového produktu.

A jaké je podle Číňanů tajemství dobrého čaje? Dobrý čaj může vzniknout pouze na svěžím horském vzduchu a z čisté vody řek. A právě proto byl vybrán okres Shihe. 70 % jeho plochy totiž tvoří lesy. Jde o vnitrozemský okres s romantickými vesnicemi rozesetými po horách. Navštívená čajová plantáž je původní o rozloze 100 000 akrů. Pochází odtud čaj Xinyang Maojian, který patří mezi deset nejznámějších čajů v Číně. A zavítat sem při svém výletu do Číny můžete i vy.

Zdroj fotografie: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36574

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.