Autobus

Cestování autobusem po Mallorce: Nic složitého, když víte, jak na to

Baleárské souostroví je v sezoně a mnohdy i mimo ni doslova napěchováno turisty. Většina z nich míří do hlavního města Palma de Mallorca a přilehlých hotelových resortů. Rozvoz a vůbec pohyb na Mallorce lze řešit různými způsoby. Samozřejmě jsou k dispozici taxíky, u nichž se cestovné pohybuje různě dle ujetých kilometrů. Tradičně vychází cesta z letiště do některého z resortů i okolo 20 eur za 4 osoby, což není žádná hrůza. My jsme zaplatili za rozvoz 11 osob přímo do domku na jedné z hlavních pláží do uličky Juan Jardín 68 eur. Jinak se dá půjčit auto, taktéž nijak extrémně drahá záležitost, nicméně za pojištění dáte v přepočtu kolem 1000 korun. Nejjednodušší je asi jezdit hromadnou dopravou. Právě na ni se podíváme podrobněji.

Klimatizované busy, v podstatě klasika

Autobusy jsou na Mallorce podobné jako u nás. Místa na sezení, polstrované či plastové sedačky a pochopitelně klimatizace. Ta ale vcelku solidně nestíhá, jelikož horko venku je přes den tradičně úmorné. Přesto cestování není nijak nepohodlné.

Autobus na Malorce

Spousta lidí samozřejmostí

Tak to si pište. O prázdninách je tady lidí doslova jako maku. I proto nečekejte, že si tak jednoduše sednete. My jsme cestovali dvěma linkami do aqvaparku v S Arenalu a v podstatě jsme si cestou tam nesedli. Cesta zpátky už byla lepší, protože po konci provozní doby v aqvaparku posílili spoje a ve druhém autobusu bylo místa na rozdávání.

Autobus harmonika

Připravte se na svižnou jízdu

Každopádně, řidiči na Mallorce nejsou žádní slimáci. Ba naopak. Jezdí rychle i přes to, že většina ulic je doslova po okrajích silnic obsypána stojícími auty. Někde se občas čeká za zavlažovacím vozem, ale jinak to všechno sviští.

Autobusové linky na Mallorce

Dvojí způsob nákupu lístků

Chcete ušetřit za lístky na hromadnou dopravu? Pak si je kupte v jakékoli prodejně tabáku a časopisů. Vyjdou na 10 eur. Respektive za 10 eur máte 10 jakkoli dlouhých jízd. Pokud jedete dvěma spoji, vyjde vás cesta na 2 eura. Zařízení, kde si čipnete jízdu je u řidiče. Nasedá se tedy vždy předními dveřmi. Jinak lze koupit lístek i u řidiče, nicméně stojí už 1,5 eur. Jinak pozor na lístek do autobusu mířícího na letiště! Kupuje se pouze u řidiče a vyjde na 5 eur!

Lístek na autobus na 10 jízd

Lístek na autobus na 10 jízd

Jízdní řády? Zapomeňte

Přesně tak, autobusy jezdí plus mínus každých 20 minut. Linek je spousta. Ideální je stáhnout si některou z aplikací do mobilu. Ty fungují většinou i jako navigace. My jsme používali aplikaci Moovit.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *