Amsterdam: Na kole, pěšky i po vodě

Amsterdam

O Amsterdamu bychom mohli říct, že je to město mnoha tváří. Jiné je totiž ve dne a jiné v noci a navíc každá část města je jakýmsi samostatným celkem. Všechno ale krásně propojuje 165 kanálů.

Lodí nebo na kole?

Nejoblíbenějším dopravní prostředkem v Amsterdamu jsou jistě kola, kterých po městě najdete nespočet. Někdy se dokonce může stát, že když si některé z kol půjčíte a pak zaparkujete na určité místo, při tom velkém množství kol snadno zapomenete, kde jste to svoje nechali. Kolo je v Amsterdamu oblíbené i díky své rychlosti, protože s ním nemusíte stát nikde v zácpě, ale pěkně si jedete po vyhraněné stezce. Kromě kol a chodců, mohou po této stezce jezdit i úzká aura zvaná Canta, která dosahují rychlosti jen 45 km/h.  Další oblíbenou dopravou je lodní doprava po kanálech.  Plavba lodí dokonce patří mezi atrakce města a tímto způsobem můžete město poznávat z tak trochu jiné perspektivy než jste třeba zvyklí. Uvidíte tradiční úzké a vysoké budovy, s velkými okny a také to jak si domky místní uzpůsobili po svém.

Amsterdam

Kde žili ti největší umělci?

Amsterdam je nedomyslitelně spojen s umělci, jako je Vincent van Gogh nebo Rembrandt van Rijn. Ve městě najdete jejich muzeum a v nich se můžete pokochat třeba Noční hlídkou, Slunečnicí a další tvorbou těchto světoznámých umělců. Při návštěvě Amsterdamu nesmíte opomenout ani dům Anny Frankové.  Nutné je, si však zakoupit vstupenky dostatečně dopředu.  Dům Anny Frankové nabízí prohlídku prostor, kde se Anna a její rodina ukrývali před nacisty.  Dozvíte se tak více o tomto emocionálně silném příběhu i o deníku, který Anna Franková psala.

Tak trochu jiný Amsterdam

Na jedné straně je Amsterdam úhledné město s tulipány, kde lidé jezdí na kole a chodí na procházky s romantickým výhledem na řeku. Ve chvíli, kdy dojdete v Amsterdamu k Red Light District už nevidíte pestrou škálu barev jako u tulipánu, ale vidíte jen jednu barvu a to červenou.  Tato část ožívá hlavně v noci a návštěvníci mohou nahlédnout do výkladů, kde dívky svádějí kolemjdoucí, samozřejmě v záři červených reflektorů. V této části se nachází také Muzeum prostituce, které vám poodhalí tajemství Red Light Disctrict. Mohlo by se říct, že Amsterdam je liberální a tak by vás neměla překvapit ani gay ulice s balónky, světýlky a barevnými prapory. No posuďte sami. Vždy není vše jenom černé nebo bílé!

Amsterdam

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.