Za kulinářskými poklady Burgenlandska

Burgenland víno

Skvělé víno i vynikající pokrmy z pomezí Rakouska a Uherska v Burgenlandu by měl ochutnat každý, stačí jen vzít kolo a vydat se na cestu za těmito kulinářskými poklady regionu.

Tajemné víno Uhudler

Víno Uhudler voní po lesních jahodách a nikde jinde než tady se nesmí pěstovat. A kde přesně tuto burgenlandskou specialitu hledat?  Ve speciálních vinárnách, které se na tento druh vína zaměřují. Třeba v Eltendorfu v Uhudlerei Mirth, což je restaurace spojená i s vinárnou. Z vína Uhudlerei tady v restauraci dělají omáčky pod maso, polívky nebo marmelády k palačinkám.  Největším skvostem je ovšem lehké a perlivé frizzante, které v roce 2018 vyhrálo cenu za nejlepší perlivé víno v Rakousku. Jedná se o speciálně vyšlechtěnou odrůdu révy, pěstující se jen v okolí obce Jennersdorf a Güssing.

Něco na zub k vínu

Obec Deutsch-Schützen na hranici s Maďarskem má nejen vinohrady a víc než desítku vinných sklepů, ale také šéfkuchaře v rodinném podniku Ratschen, který z lokální surovin kouzlí taková jídla, jaká byste hledali spíše v luxusních restauracích než uprostřed vinic. I proto se sem vydávají nejen místní, ale i turisti z Německa a Švýcarska a pořádají se tu nejrůznější someliérská školení. U jídla ještě chvíli zůstaneme, dalším podnikem, který stojí za to zmínit je podnik Hanse Bauera v Pöttelsdorfu. Jedná se o šunkařství, kde každou sobotu můžete zakoupit prosciutto a tato specialita se k vínu nádherně hodí.

Sladká tečka na závěr

Na okraji lesa, na hranicích s Maďarskem v obci Badersdorf se nachází doslova dortový ráj Aloisie Bischofové. Ta začínala před 20 let se svatební pekárnou, dnes jsou její dorty vyhlášené po celém Rakousku a to především díky velké kreativitě zdobení a samozřejmě poctivým receptům. Firma se natolik rozrostla, že mi provozovny si paní Aloisie otevřela i svatební muzeum a cukrárnu pro kolemjdoucí i cyklisty.  A pro cukrárnu vybrala opravdu skvělé místo, v kopcovité krajině, kde se něčemu sladkému jen těžko odolává.

Burgenland

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.