8 míst v Praze, která byste měli navštívit

Praha

Místa, která turista nemůže při první návštěvě české metropole minout, jsme doplnili tipy na místa méně známá, nikoliv však méně atraktivní.

Nejznámější místa Prahy

Karlův most

Po Karlově mostě, druhém nejstarším mostě České republiky (ten nejstarší je v Písku) by měl projít každý návštěvník Prahy. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Stavbu započal Karel IV v roce 1357. Třicet soch světců je postupně nahrazováno kopiemi, originály jsou uschovány v depozitářích.

Praha

Staroměstské náměstí

Na nejvýznamnější náměstí historické Prahy, které vzniklo už ve 12. století, se nemusíte jít podívat jen kvůli orloji. Prohlédněte si barokní kostel sv. Mikuláše, rokokový palác Kinských, gotický Dům U Kamenného zvonu a pomník Mistra Jana Husa. Pokud chcete zažít něco netradičního, doporučujeme prohlídku úchvatného podzemí Staroměstské radnice. Sháníte-li kvalitní hotel v Praze blízko Staroměstského náměstí či máte chuť na vynikající jídlo, ale za příznivou cenu, navštivte hotel Rott na přilehlém Malém náměstí. Jeho Nuance restaurant patří nepochybně mezi nejlepší restaurace v Praze.

Katedrála sv. Víta

Katedrála sv. Víta je nejvýznamnějším českým chrámem, jehož historie sahá až do roku 925, kdy na místě kníže Václav založil předrománskou rotundu. Katedrála pamatuje korunovace českých králů a královen a jsou zde uloženy ostatky panovníků, šlechticů i arcibiskupů. Kvůli mimořádné akustice doporučujeme například některý z varhanních koncertů.

Chrám sv. Víta

Zlatá ulička

Ve zlaté uličce na Pražském hradě máte jedinou možnost na vlastní oči spatřit z dnešního pohledu velmi malebné, tehdy ovšem skromné domečky pro tehdejší čeleď, řemeslníky či hradní střelce. Domky vznikaly od 16. století a obývány byly až do druhé světové války.

Staronová synagoga

Staronová synagoga z r. 1270 je jednou z nejstarších židovských staveb v Evropě. Kouzlo této gotické stavbě dodává především tajuplná pověst o nebezpečném Golemovi, kterého podle legendy stvořil židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel k ochraně Židů. Na půdě Staronové synagogy mají být pozůstatky Golema ukryty dodnes.

Kam mimo centrum

Vinice sv. Kláry

Skvělé víno, krásnou krajinu a impozantní výhledy na Prahu nabízí Vinice sv. Kláry v pražské Troji. Ochutnáte špičkové lokální víno, poučíte se o víně a jako bonus máte na dosah ruky další úžasná místa, jako je Botanická zahrada Praha (vinice je přímo její součástí), Zoo Praha nebo překrásný Trojský zámek s živým bludištěm. Na vinici se konají různé akce, na nichž si můžete poslechnout tradiční moravskou cimbálovou muziku.

Müllerova vila

Luxusní funkcionalistickou vilu v Praze na Ořechovce si nechal postavit František Müller od světoznámých architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty v letech 1928–1930. Pro fanoušky funkcionalismu patří k pražským povinným zastávkám.

Čistírna odpadních vod v Bubenči

Historická stavba s unikátním podzemím se řadí mezi nejvýznamnější industriální památky Evropy. Prohlédnete si mimo jiné původní parní stroje, můžete vyzkoušet plavbu na prámu nebo jištěný výstup na komín.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.