Cestování

Cestování do zahraničí opět realitou. Kam všude můžete vyrazit

Ve čtvrtek 23. dubna vláda rozhodla o tom, že se opět může cestovat mimo Českou republiku. Jen byste měli počítat s tím, že vaším dobrým spojencem bude muset být auto. Jiné dopravní prostředky zkrátka mimo naši zemi necestují, tedy mimo letadel. Od nás ovšem odlétají aktuálně spoje pouze do Běloruska a Bulharska. Ne každý si představuje svou dovolenou právě v těchto zemích.

Test, nebo karanténa?

Určitě je také třeba upozornit na to, že lidé vracející se ze zahraničí se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus s maximálním stářím uskutečnění 4 dny. Jen pro informaci, rychlotest v žádném případě nestačí. Bez testů musí cestovatele jít do 14 dnů trvající karantény. Ministerstvo ovšem od jakýchkoli cest do zahraničí odrazuje. Resort hovoří jasně o tom, že vycestovat by se mělo jen v nejnutnějších případech.LetadloCestování: Zdroj obrázku Pixabay.com

Počítejte v zahraničí s restrikcemi

Ve většině zemí je zapotřebí počítat s různými restriktivními opatřeními. Především komplikace v dopravě mohou být značné. Přes potenciální dovolenou je tedy zapotřebí precizní kontrola toho, jak to v dané zemi vypadá. Nutností je také registrace v systému DROZD. I pendleři už díky testům nebudou muset cestovat v onom čtrnáctidenním cyklu.   

Mezinárodní spoje nefungují

Jakékoli mezinárodní spoje jsou zrušené. Mimořádné opatření týkající se převozu osob přes hranice doposud zrušeno nebylo. V budoucnu je ale pravděpodobné, že e situace změní. Třeba společnost RegioJet už dle slov mluvčího Aleše Ondrůje ministerstvo oslovila. České dráhy také jednají se zahraničními partnery. Obnovení mezistátní dopravy závisí také na ostatních zemích, nejen na ČR. Jen pro představu, volný pohyb osob na Slovensko a do Polska je omezen ze strany těchto států. Letadlem se dostanete jen do Minsku a Sofie, jak již bylo předznamenáno. V nejbližších dnech k obnovení jiných linek nejspíše nedojde. Roli bude hrát i poptávka cestujících. V Praze je nejdůležitější stanovení podmínek pro příjezd lidí. Ostatně ti tvořili až 70 % všech odbavených osob.

Hraniční kontroly se prodloužily

Přesně tak, a to o 20 dnů. Překročit hranice lze jen na stanovených přechodech. Na polských a slovenských hranicích se vše řeší na základě rozhodnutí těchto zemí. Německo má kontroly na hranicích, nicméně neřeší české, jež jsou zavřené z naší strany. Rakouské kontroly probíhají na stejných přechodech jako ty naše.

A kam lze tedy vycestovat?

Zeměmi, kam lze vyrazit, jsou:

  • Slovensko,
  • Polsko,
  • Rakousko,
  • Německo,
  • Chorvatsko,
  • Ukrajina,
  • Slovinsko.

Cestování: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

7 komentářů

  1. Michal Odpovědět

    To jsou pindy. Jsem na letišti a odlétám do Atlanty s přestupem na La,Guardia ! Takže,když se chce a jsou prachy-jde všechno !!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *