Cestování letadlem s dětmi: Co všechno brát v potaz?

Letadlo

Chystáte se na dovolenou letadlem a děti nehodláte nechávat doma? Jasně, shánět hlídání není jednoduché a zahánět stesk především po malých dětech na dovolené také nikdo nechce. Cestování s malými ratolestmi není zrovna optimální, jelikož se vyznačuje spoustou specifik. Ta nejznámější vám představíme v následujících řádcích.

Věk dítěte v hlavní roli

V první řadě je třeba se soustředit na věk dětí. Rozdělovány jsou do dvou skupin, a to podle věku. První skupinu tvoří novorozenci od 0 do 2 let a druhou děti od 2 do 12 let. Prvně jmenovaní nemají standardně nárok na sedačku a cestují se svými rodiči. Starší děti už vlastní sedačku mít musejí. V každém případě je zapotřebí rezervaci řešit s velkým předstihem a uvést údaje týkající se malého pasažéra.

Pozor na zavazadla a kočárek

Rozhodně byste si měli zjistit, kolik prostoru budete mít pro věci, jež dítě nezbytně potřebuje. U mnohých společností mají děti fakticky nárok na totožnou bagáž jako dospělí. Skořepinový kufr tedy zavazadla bez problémů pojme. Ne vždy tomu ale tak musí být! Problémová může být i přeprava kočárku. U mnohých leteckých společností je zdarma s tím, že projdete bezpečnostní kontrolou a kočárek vám odeberou až v místě, kde se vchází do letadla. Uschován bude v zavazadlovém prostoru.

Strava pro dítě

Jestliže máte opravdu malinkaté dítě, můžete si pro něj vzít na palubu jídlo i pití dle libosti. Jen musí být zabaleno v nádobách, jež jsou uzavíratelné. Počítejte s tím, že vás při kontrole na letišti mohou požádat o to, abyste jídlo či pití ochutnali buď vy, nebo vaše dítě. S případným ohřevem pokrmu v letadle by neměl být nejmenší problém. Pokud máte starší dítě konzumující pevnou stravu, rezervujte mu předem stravu. Některé letecké společnosti na dálkových linkách dokonce nabízejí dětské menu bezplatně. V každém případě na stravu myslet. Zvláště pokud bude zpožděný let, dítě by bylo z hladu nervózní a vy nakonec také.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.