pes

Cestování se zvířetem do zahraničí má svá pravidla, která je třeba dodržet

Cestovní ruch je stále významnější částí hospodářství. Některé oblasti jsou na turismu přímo závislé. Turistikou, jako způsobem trávení volného času, se zabývá značná část obyvatelstva. Někteří vyrážejí jen do blízkého okolí na jednodenní výlety, jiní tráví na cestách delší čas. A často berou s sebou i své domácí mazlíčky. Co všechno je třeba zařídit, abyste mohli se psem nebo kočkou vycestovat do zahraničí?

Se zvířetem do zahraničí

Chov domácího zvířete s sebou přináší otázku, co s ním, až pojedete na dovolenou. Psa můžete dát hlídat k prarodičům, jsou-li k tomu nakloněni, využít některý z psích hotelů, kde se o něho postarají, nebo si ho vzít s sebou. Pokud cestujete po tuzemsku, je to celkem jednoduché. Vezmete vodítko, náhubek, zkontrolujete očkování a vyrážíte. Cestování do zahraničí společně se psem nebo kočkou už vyžaduje další pravidla, která je nutné dodržet.

Do zahraničí lze běžně cestovat se zvířetem v zájmovém chovu. Jedná se většinou o psy, kočky nebo fretky. Cestování s nimi po členských státech Evropské unie se řídí podmínkami stanovenými příslušným unijním nařízením. Zvířata musejí být označena mikročipem, který splňuje ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení. Zvíře může být i tetované a je to také uznávané. Musí však být čitelné a provedené dříve než 3. července 2011.

Omezený je počet zvířat, které si s sebou do zahraničí majitel může vzít. Při neobchodní cestě po EU ho může doprovázet maximálně pět kusů zvířat. Jestliže ale cestuje na soutěž, výstavu nebo sportovní akci, tak tento počet může být i navýšený.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Cestovní pas a očkování proti vzteklině

Aby majitel zvířete mohl společně s ním vycestovat do zemí Evropské unie, musí svého zvířecího mazlíčka vybavit pasem. Ten mu vystaví některý ze schválených soukromých veterinářů. Jejich seznam je uvedený na webových stránkách Státní veterinární správy. Pas platí ve všech státech EU. Je v něm uvedena osoba, která zvíře do zahraničí doprovází. Jestliže to není přímo majitel, pak je nutné mít k dispozici i písemné zmocnění majitele.

Zvířata v zájmovém chovu musejí být před svou cestou do zahraničí očkovaná proti vzteklině. Přitom platí, že vycestovat s nimi je možné až 21 dní po aplikaci očkování.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezapomeňte na odčervení

Při cestách do Velké Británie, Irska, na Maltu nebo do Finska musí majitel svého domácího mazlíčka také nechat odčervit, a to 120 až 24 hodin před vstupem na území jmenovaných zemí. A protože všechno je třeba zdokumentovat, veterinář provedení tohoto úkonu potvrdí do pasu.

Se zvířetem do třetích zemí

O podmínkách cestování do států Evropské unie jsme si řekli, se zvířetem lze ovšem cestovat i do třetích zemích. Zde už neplatí nařízení EU, takže je na majitelích, aby si zjistili podmínky vycestování zvířete, které platí v konkrétním státě. Mohou to udělat buď u kompetentní veterinární autority dané země, nebo na zastupitelském úřadě. Nápomocné jim mohou být opět webové stránky Státní veterinární správy, kde jsou uvedené odkazy na kompetentní veterinární autority některých třetích zemí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *