Madeira

Kouzlo romantických procházek přírodou má na Madeiře zcela nečekaný zdroj

Když se řekne levády – co se vám vybaví? Pokud jste s nimi už neměli tu čest, tak nejspíš nic. Proto vám prozradíme, že jde o zavlažovací kanály, spojující vlhký sever Madeiry s jejím vyprahlým jihem. A proč o nich píšeme v cestovatelském magazínu?

Protože každá leváda má u sebe více či méně prošlapanou cestičku nebo alespoň chodníček. A právě díky nim se můžete vydat i na místa, která by byla jinak nepřístupná. Možností je mnoho – od značně exponovaných levád v oblasti Rabacal až po skoro zapomenuté chodníčky. Ne vždy jde však o nenáročné procházky okolo vody – leckde vás čekají i poměrně náročné treky.

Levada Pedregal nabídne i krásné vyhlídky

Vyzkoušejte například okruh Levada Pedregal na jihozápadě Madeiry. Její větší část vede pod korunami stromů, takže jde o perfektní výlet i pro tropické horké léto. A pokud vyrazíte po odbočce Capella da Nossa Senhira da Boa Morte, dojdete až nádhernému výhledu na vrcholu útesu. Turistů se tu příliš nevyskytuje a až se oklikou vrátíte zpátky, budete mít v nohách něco kolo deseti a půl kilometru. A cestou zpět vás však ještě čeká několik zajímavých vyhlídek.

Madeira

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Levada do Paul – další opuštěný poklad

Vede po náhorní plošině, jež nese stejné jméno. Díky jejímu umístění je ideální pro všechny milovníky dalekých výhledů. Ovšem doporučujeme ji spíše k návštěvě mimo sezónu, nenajdete tu totiž skoro žádný stín a slunce na Madeiře umí být opravdu spalující. Bohužel nejde o okruh, trasa tam a zpět je tedy stejná a celkem měří 11 kilometrů.

Levada do Caldeirao Verde vede skrze tunely

Vyrazte od Queimadas’ house a sbalte si sebou pořádné obutí a čelovku. I když první část trasy vypadá nenápadně, brzy vás zavede k několika temným a opravdu vlhkým tunelům. Ale nenechte se odradit a pokračujte dál. Dorazíte totiž k překrásném vodopádu, jako vystřiženém z nějakého dobrodružného románu. A velmi pravděpodobně tu budete sami. Opět nejde o okruh a připravte se na rovných 12 kilometrů chůze s minimálním převýšením.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *