Cestujete červeným autem? Podle výzkumu máte větší pravděpodobnost nehody

Nehoda

Vybrat si správnou barvu auta není jednoduché. Mnozí to tak nějak neřeší, jiní zase nadměrně. Tak jako tak barva auta do jisté míry odráží osobnost jeho majitele. Obecně se hovoří o tom, že konzervativnější lidé si vybírají spíše vozidla monochromatického charakteru a extroverti milují světlejší auta. Výrobci aut každopádně nabízejí široké spektrum barev dle preferencí konkrétních potenciálních majitelů. Zajímavé výsledky přinesl výzkum automobilových expertů z carVertical, který se týká vozů červené barvy. Ta je velmi oblíbená, ale může mít vliv na bezpečnost jízdy.

Řidiči barevná auta až tolik nechtějí

Je možné říct, že bílá barva aut je poměrně oblíbená v zemích s teplým podnebím. Bílá je schopná odrazit sluneční světlo, takže v autech není takové horko jako ve vozech jiných tmavších barev. Třeba v takové Austrálii je bílá barva absolutně nejoblíbenější. Tvoří ji 39,1 % z celkového vozového parku tohoto kontinentu. V Evropské unii jezdí 26,8 % aut bílé barvy. Jinak mají Evropané rádi šedá aut. Těch tady máme 25,9 %. V Austrálii jezdí také hodně stříbrných vozů, a to 15,9 %, šedých je jen 14 %.  

GrafikaGrafika: Se svolením CarVertical

A co takové černé vozy?

Těch jezdí v Evropě 24,5 %. Ve Spojených státech amerických je takovýchto aut procentuálně takřka stejně, a to 24,7 %. Co se týká bílých, těch je 20,9 % a stříbrných 17,3 %. Tak jako tak je třeba říct, že monochromatické vozy jsou velmi oblíbené. Celkem 71 % z kontrolovaných bylo právě v černé, bílé, šedé nebo stříbrné.

Nejbezpečnější barvy pro řízení jsou jasné

Barva vozidla má dle společnosti carVertical vliv na nehodovost. Hovoří pro to i fakt, že celkem 60 % červených aut kontrolovaných touto platformou mělo někdy v minulosti nehodu. Častější nehody jsou také zaznamenány u hnědých aut, a to z 59 % či černých vozů – z 57 %. Následují další barvy, jimiž jsou žlutá (55 %), modrá (54 %), bílá (50 %) a šedá (50 %). K červené barvě je třeba také poznačit fakt, že v ní bývají často vyvedená rychlá sportovní auta, u nichž je pravděpodobnost nehody vyšší.

Zdroje info: Carvertical.com, besip.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.