Dlouhá míle: Jak bude vypadat železnice vedoucí až na pražské letiště – měla by splňovat veškeré mezinárodní standardy

Letadlo

Dlouhá míle: V současné době se připravuje projekt železnice vedoucí až na pražské letiště, a jeho nezbytnou součástí je i návrh nového dopravního uzlu Dlouhá Míle. Už teď se ví, že tento terminál bude stát v rozvojovém území poblíž vzletové a přistávací dráhy letiště, tedy poblíž obchodního centra Šestka a Pražského okruhu.

„Vytvoří důležité propojení železnice se silniční dopravou, městskými i příměstskými autobusy a výhledově i tramvajemi. Poskytne parkoviště P+R a uleví komunikacím Prahy 6,“ vysvětluje Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic.

Kvalitní veřejný prostor s ekologickými prvky

Dominantou terminálu je jeho zastřešení. Výška střechy se mění podle funkcí jednotlivých částí objektu. Zastřešení je nejnižší nad autobusovými nástupišti a stoupá směrem k hlavnímu vstupu do zastávky vlaku, která bude ležet v podzemí. Celý prostor je také samozřejmě kompletně bezbariérový.

Foto: Pixabay

Střecha je v prostřední části prosklená, její jižní část je pak pokryta fotovoltaickými panely, které pokryjí spotřebu terminálu a mohly by sloužit i k dobíjení elektromobilů na parkovišti. A chybět samozřejmě nebude ani místo pro prodej jízdenek, čekárna, drobné obchody a nezbytné zázemí.

Co je ještě dobré vědět

„Návrh splňuje přísné požadavky na kvalitu urbanistického, architektonického, konstrukčního a technického řešení. Je flexibilní, umožní budoucí rozvoj oblasti a poskytne komfort cestování srovnatelný s nádražími evropských metropolí,“ říká Petr Košan, ředitel pro dopravu konzultační společnosti AFRY CZ.

Vše navíc bude maximálně ekologické. Například chodníky doplňuje zeleň téměř všude, kde je to možné a účelné. A ozeleněny budou i některé střechy a další vhodné prostory, které budou díky tomu, zadržovat dešťovou vodu a tlumit vliv terminálu jako tepelného ostrova.

Zdroj: Terminál Dlouhá Míle zná svoji podobu. Dosahuje evropských kvalit | Protext – PR služby ČTK, Terminál Dlouhá Míle zná svoji podobu. Dosahuje evropských kvalit » AFRY CZ s.r.o.

Náhledové foto: Protext

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.