mhd2

Chcete se vyhnout masám lidí v MHD? Šikovná aplikace vás předem upozorní na vytížené spoje

V době, kdy řadu měst nenapadlo nic lepšího, než zavést v jízdních řádech prázdninový nebo jinak výjimečný provoz, je mnohdy bezpečná cesta z práce nebo do práce téměř nedosažitelnou utopií. To by se však možná mohlo brzy změnit.

Stačí, pokud se inspirujeme technologií, která ulehčuje život obyvatelům Švédska. Tamější vláda má vůbec (alespoň co do koronaviru) mnohem lepší pověst, než ta naše. Komunikuje, vysvětluje a podporuje chytrá řešení, kam beze sporu patří i tato aplikace.

Jak to celé vlastně funguje?

Do mobilu si stáhnete speciální aplikaci. Jde vlastně o jednoduchý vyhledávač spojení, který vás už předem upozorní na to, které spoje vynikají vysokou vytížeností. Vy si pak můžete zvolit alternativní spoj nebo se třeba rozhodnout pro pěší chůzi. To záleží na vašich fyzických i časových možnostech.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dřívější nebo pozdější spoje vám aplikace sama nabídne. A jako bonus poukáže i na alternativní trasy, díky nimž do cíle dojedete bezpečně třeba na bicyklu.

Jak vypadají opatření ve Švédsku? Jsou mírnější než u nás

A co všední život? Zatímco v ČR se téměř vše smrsklo jen na cestu do zaměstnání a těch nejnutnějších obchodů, ve Švédsku jsou otevřeny restaurace i bary. Je nutné počítat pouze s omezením prodeje alkoholu a zavírací dobou úderem osmé hodiny večerní. Resp. jde o čas poslední objednávky, nikdo vás v tuto hodinu ještě z provozovny vyprovázet nebude. Ani policie ne.

Mateřské školy a první stupně základních škol fungují, ostatní žáci se vzdělávají prostřednictvím distanční výuky. Muzea, galerie nebo městská divadla jsou uzavřená, naopak sportoviště a další volnočasové aktivity mají pouze omezen počet osob, jež je najednou může využívat. Přesto se ve Švédsku daří epidemii úspěšně krotit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

4 komentáře

   1. Aster Odpovědět

    Vyzkoušeno několikrát – už nikdy víc. Raději vlakem a pak po Praze MHD – je to přinejmenším rychlejší.

  1. Aster Odpovědět

   Dneska už má auto každý vůl – jak můžete vidět na cestách. A spousta těch aut je na splátky – což ovšem na první pohled nepoznáte. Takže vaše ťafka o sockách je poněkud mimo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *