lavina1

Zabijácká lavina v Obřím dole – dalo se smrti 17 skialpinisty nějak předejít?

Hory jsou díky letošní zvláštní zimě plnější než kdy dříve. A není tedy divu, že čas od času dojde i k neštěstím. A i když si to řada z nás nechce nebo neumí přiznat, i obyčejné Krkonoše mohou být stejně nebezpečné jako třeba Alpy.

I tady totiž dochází ke vzniku lavin. Každý rok jich tu spadne dokonce několik desítek, obvykle však mají správci KRNAPU tato místa dobře zmapovaná a vydávají varování (nebo vstup do vyhrazených oblastí přímo zakazují).

Nerespektování pravidel stálo život 17letého mladíka

Hřebeny Krkonoš aktuálně pokrývá mezi 80 -130 centimetry sněhu a platí v nich druhý stupeň lavinového nebezpečí (celkově z pětistupňové škály). Nebezpečí je tedy mírné, přesto s ním však je třeba počítat.

A právě to neudělali hned dva muži, kteří se vydali za freeride zážitky do zakázané zóny hor, mimo oficiálně značené lyžařské a turistické trasy, jak se vyjádřili lidé ze Správy KRNAP. Bohužel vše dopadlo tragicky – mladší z obou skialpinistů utrpěl při pádu laviny zranění neslučitelná se životem a ani lékař mi již nemohl nijak pomoci. Starší muž pak vyvázl „jen“ se zlomeninami, otřesem mozku a podchlazením.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lavinu strhli právě nezodpovědní lyžaři

Nešlo o žádný malý přírodní úkaz. Podle všeho byla tato lavina dlouhá něco mezi 400-500 metry, na délku měřila 60 metrů a místy mohla její výška dosahovat i jeden a půl metru. Ze svahu sjela chvíli po poledni, a to směrem od Slezského dolu až do žlabu Úpičky v Obřím dole. Starší muž přežil nejspíše jen proto, že nebyl sněhem stržen zcela a dokázal si přivolat pomoc. Mladšímu už bohužel nebylo pomoci.

Jde o první oběť Krkonoš od roku od roku 2015, kdy lavina pohřbila při sjezdu Malé Studniční jámy jiného skialpinistu (28 let).

Lavinu může strhnout i zkušený skialpinista

Bohužel předejít podobné tragédii nikdy zcela nelze. Můžeme (a měli bychom) být samozřejmě zodpovědní a důsledně sledovat doporučení a nařízení oficiálních míst. Ani tak však nejde o ochranu 100%, protože lavina se může strhnou i zcela nečekaně. A stává se to bohužel i zkušeným profíkům.

Co tedy zhodnotit předtím, než vyrazíte na zasněžené svahy? I když budete mít po ruce nejnovější zprávy a doporučení, přesto nezapomínejte ani na vlastní úsudek. Přemýšlejte o tom, jak sníh na svazích vypadá. Kdy nasněžilo naposledy? Jaké v minulých dnech panovaly teploty? A co vítr? A pokud se vám něco jen trochu nezdá, zůstaňte raději doma. Nespoléhejte se jen na lavinové vysílače a podobné užitečné vychytávky. Pomoci mohou, ale zcela spolehlivě vás neochrání ani ony. Bohužel. Musíme jen doufat, že si letos již Krkonoše další oběť nevyberou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

7 komentářů

 1. Kérkonoš Odpovědět

  Tomu nešlo zabránit. Když se někdo tak nudí, že musí zbytečně riskovat život kvůli 5ti minutám adrenalinu, tak mu nelze pomoct. Takovej se zabije tak jako tak, dříve nebo později.
  Buďme rádi, že si vybral lyže, kdyby honil adrenalin v autě, jako někteří, tak to mohlo dopadnout mnohem hůř.
  Než mi začnete nadávat, tak si uvědomte, že nemám výhrady proti lyžování jako sportu, ale tohle neni sport.
  Sjíždět neupravené svahy, vám na kondici nepřidá, ani se nenaučíte lépa lyžovat, natož abyste se s tím dostali na nějakou soutěž, nebo nedej bože olympiádu.
  Takže jakej pak sport?
  Radši měl podmáznout nějakýho doktora, aby mu splašil adrenalin v ampulích, a měl si to píchnout do žíly jako všichni ostatní spořádaní feťáci.

  1. Petr Odpovědět

   Nedávno jsem viděl dokument, ve kterém ukazovali skupinu profesionálů, jak úmyslně „uřízne“ lavinu. Měří sníh, teplotu, vrt… a když mají podezření, že by se lavina mohla utrhnout, tak jeden „jede free ride“ po horní hraně lavinového pole – s airbagen, pípákem, cvičením… a další ho zabezpečují, kdyby se utrhla mimo předpokládané místo.
   I tam je to vysoce riziková práce, kterou ale snižují riziko „těch dole“ – tam, kde smějí být.
   Tihle dva si uzili svůj adrenalin. Starší rozum nedostal, mladší už bohužel nedostane.

   1. Aster Odpovědět

    Nevím, jestli jsem viděla stejný dokument, v každém případě z něj bylo jasné, že tito lidé, kteří se zabývají „spouštěním“ lavin, musí být výborní lyžaři s dobrou kondicí – ono to na první pohled vypadá jednoduše, ale rozdíl byl vidět v okamžiku, kdy se o totéž (pod dohledem) pokusil člověk, který s nimi ten dokument točil – nejen že nedokázal tu lavinu nahoře utrhnout, ale ještě mu ujela lyže a dokonce dvakrát – měl velké štěstí, že se s ním ten svah neutrhl v půlce…

  1. Aster Odpovědět

   Jo, to je snad jediná možnost – jenže na tohle takoví „borci“ nikdy neslyší. Dá se říct, že v takových případech jde o přírodní výběr…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *