etna 1

Etna už zase chrlí lávu i popel, museli kvůli ní uzavřít i letiště. Pohled je to velkolepý

Sicílie je mezi dovolenkáři pověstná svou nádhernou krajinou. Ovšem čas od času jim ukáže i svou odvrácenou tvář. A to ve chvíli, kdy se probudí sopka Etna.

A vypadá to, že k tomu opět došlo. Dým aktuálně stoupá do výšky jednoho kilometru a je tak, hustý, že kvůli němu muselo být uzavřeno i místní letiště v Katánii. Jak to však vypadá, obyvatelům zatím nebezpečí nehrozí – alespoň to tvrdí zodpovědné úřady.

Nejaktivnější evropská sopka se opět ozývá

Jakkoliv vypadá celá situace na záběrech amatérských i profesionálních kameramanů děsivě (jeden ze záznamů si můžete prohlédnout níže), ve skutečnosti není situace tak hrozivá, jak to na první pohled vypadá. Etna je totiž nejaktivnější evropskou sopkou a k podobné aktivitě u ní dochází prakticky neustále. Aby také ne, když se může pyšnit hned třemi hlavními krátery, kterým zdatně sekunduje okolo tři sta postranních, jež téměř neustále chrlí do ovzduší horké plyny a páru.

Zdroj obrázku: Michele Mammino

Naposledy se pak výrazněji projevila během loňského prosince. Tehdy chrlila svou lávovou fontánu až do výše 100 metrů a její okolí včetně lidských sídel pokryla vrstva sopečného popela. To je úctyhodný výkon na sopku, která měří okolo 300 metrů a každoročně ji navštíví tisíce turistů.

Hrozí nějaké nebezpečí i nám? Spíše ne

Rozhodně tedy není nutné panikařit. Etnu řadíme mezi málo nebezpečné sopky. Své okolí oblažuje jen tzv. Strombolskými erupcemi, které nemají dlouhý dosah. I proto nedisponuje žádným velkým kráterem a jen pomalu roste do výšky.

Můžeme se tedy bez obav kochat pohledem na její řádění. Až k nám totiž její popel ani další produkty lávové činnosti téměř jistě nedorazí. To však neznamená, že se nejedná o senzaci. Na kouzla matky přírody je totiž vždy nádherný pohled.

Zdroj náhledového obrázku: Michele Mammino

Zdroj videa: Michele Mammino

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

  1. Kérkonoš Odpovědět

    No tak snad aspoň plní emisní normy. Nerad bych zjistil, že celej rok poslouchám uřvaný litrový TSíčko zbytečně, jen proto, aby si pak nějakej vzteklej kopec dvakrát pšouknul a poslal všechny
    ty ekosnahy do kopru.
    Na příště laskavě zařiďte downsizing sopek, nebo si koupim 20 let starou 4 litrovou audinu, vykuchám katalyztátor a nechám si poslat barel 85 oktanovýho benzínu z Azerbajdžánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *