Cettina

Chorvatsko: více než jen moře

V letních měsících se na cestu do Chorvatska vydá spousta lidí. Kromě moře však tato země nabízí spoustu dalších míst, které stojí za to navštívit. Jednou z nich je řeka Cetina, nacházející se u stejnojmenné vesničky. Řeka Cetina začíná svou cestu jezírkem, jehož barva je opravdu magická.

Zajímavost: Chystáte se na dovolenou v Chorvatsku, přečtěte si nějaká zajimavá fakta o této destinaci. Víte, že poloostrov Istrie byl pod nadvládou Římanů, tím pádem zde uslyšíte kromě chorvatštiny i italštinu.

Magické jezírko

Cetina v Chorvatsku pramení přesněji v Dinárských horách v Dalmácii. Cettina sama o sobě není takovým turistickým lákadlem jako právě již zmiňované malé jezírko, odkud Cetina putuje až k Jaderskému moři. Barva tohoto jezírka je opravdu až surrealistická. Mísí se v ní totiž jak zelené, tak modré odstíny. V některých místech především v těch hlubších dokonce temně modré. Při pohledu z ptačí perspektivy vypadá jezírko jako oko, oko do hlubin země.

Průměrná řeka s malebnou krajinou

Cetina co se délky týká, je průměrnou řekou. Od pramene až k Jaderskému moři měří zhruba 105 kilometrů. Ovšem protéká nádhernou krajinou a svou mystickou barvu vody si zachovává až k samotnému moři.  Vede přes malebná města i vesničky i skrze skalní úbočí. Vyhledávaná je proto zejména vodáky. Na některých místech jsou i splávky, takže je řeka příjemně divoká a vodáci se na kanoi dočkají i trochu adrenalinu.

Sjíždění řeky na raftech a Vinnetou

Řeka se do moře vlévá ve městě Omiš, kousek od Splitu. Ten kdo má rád aktivní a zážitkovou dovolenou, se může vydat na oblíbené rafty. Zvolit můžete buď vlastní osu, nebo některou z turistických kanceláří. Což je určitě bezpečnější než po vlastní ose. Turistické kanceláře navíc pořádají vodácké výlety i celodenní, které jsou vhodné pro celou rodinu i s dětmi. Ty nebezpečná místa totiž sjíždí vůdci raftů sami, aby nedošlo k žádnému nebezpečí. Při sjíždění řeky na raftu se můžete pokochat krásnou krajinou a také místem, kde Vinnetou, známá filmová postava skákala do řeky, což je taky další důvod proč sem jezdí tolik návštěvníků.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *