Cettina
11/09/2017
Kategorie: Chorvatsko, Novinky

Chorvatsko: více než jen moře

V letních měsících se na cestu do Chorvatska vydá spousta lidí. Kromě moře však tato země nabízí spoustu dalších míst, které stojí za to navštívit. Jednou z nich je řeka Cetina, nacházející se u stejnojmenné vesničky. Řeka Cetina začíná svou cestu jezírkem, jehož barva je opravdu magická.

Zajímavost: Chystáte se na dovolenou v Chorvatsku, přečtěte si nějaká zajimavá fakta o této destinaci. Víte, že poloostrov Istrie byl pod nadvládou Římanů, tím pádem zde uslyšíte kromě chorvatštiny i italštinu.

Magické jezírko

Cetina v Chorvatsku pramení přesněji v Dinárských horách v Dalmácii. Cettina sama o sobě není takovým turistickým lákadlem jako právě již zmiňované malé jezírko, odkud Cetina putuje až k Jaderskému moři. Barva tohoto jezírka je opravdu až surrealistická. Mísí se v ní totiž jak zelené, tak modré odstíny. V některých místech především v těch hlubších dokonce temně modré. Při pohledu z ptačí perspektivy vypadá jezírko jako oko, oko do hlubin země.

Průměrná řeka s malebnou krajinou

Cetina co se délky týká, je průměrnou řekou. Od pramene až k Jaderskému moři měří zhruba 105 kilometrů. Ovšem protéká nádhernou krajinou a svou mystickou barvu vody si zachovává až k samotnému moři.  Vede přes malebná města i vesničky i skrze skalní úbočí. Vyhledávaná je proto zejména vodáky. Na některých místech jsou i splávky, takže je řeka příjemně divoká a vodáci se na kanoi dočkají i trochu adrenalinu.

Sjíždění řeky na raftech a Vinnetou

Řeka se do moře vlévá ve městě Omiš, kousek od Splitu. Ten kdo má rád aktivní a zážitkovou dovolenou, se může vydat na oblíbené rafty. Zvolit můžete buď vlastní osu, nebo některou z turistických kanceláří. Což je určitě bezpečnější než po vlastní ose. Turistické kanceláře navíc pořádají vodácké výlety i celodenní, které jsou vhodné pro celou rodinu i s dětmi. Ty nebezpečná místa totiž sjíždí vůdci raftů sami, aby nedošlo k žádnému nebezpečí. Při sjíždění řeky na raftu se můžete pokochat krásnou krajinou a také místem, kde Vinnetou, známá filmová postava skákala do řeky, což je taky další důvod proč sem jezdí tolik návštěvníků.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *