Cyklostezka znak

Cyklostezka s poutavým okolím Poděbrad

Cyklostezka mezi Peděbrady a Nymburkem je dobře známou stezkou všech rekreačních cyklistů. A to především o víkendech, kdy sem zavítá spousta lidí. Cyklostezka se táhne podél řeky Labe.  Oba břehy Labe však nejsou využíváni stejně.  Cyklostezka na levém břehu o něco méně a to i přesto, že je její okolí, více atraktivnější. A proč? To se dozvíte vzápětí.

Poděbrady a slepá ramena Labe

Ještě než odstartujete svou cestu po cyklostezce zpod poděbradského mostu, nabídne se vám panorama celých Poděbrad i se zámkem, přístavištěm lodí, vodní elektrárnou, která byla nedávno vyhlášena za národní kulturní památku. Nalevo od mostu si pak můžete všimnout další části města, jejíž dominantou je bývalý pivovar. Na cyklostezce pak první zastávkou bude slepé rameno řeky Labe, kde při troše štěstí uvidíte řadu vodních ptáků. Na druhé straně pak sportovní areál. Slepé rameno to není zdaleka jediné. Na další rameno narazíte proti Velkému Zboží. Otevře se vám romantický pohled na vodní hladinu obklopenou několika stromy.

Od moderny k rytířské tvrzi

Při cestě nebude zážitkem jen samotná jízda, ale i pohled na moderní most, na který narazíte u Chvalovic. Jedná se o první zavěšený most se dvěma rovinami závěsů v České republice. Most byl postaven v roce 2007. A kousek za ním se tyčí už opět přírodní památka a to několik památných stromů, konkrétně 13 dubů a 5 jilmů. Při cestě dál následuje obec Kovanice. Tam se můžete zastavit u kostela sv. Václava. Vedle kostela se nachází také zpustlá zahrada a v ní tvrz, kdysi patřící rytířskému rodu Chalovských. A pokud už zde zastavíte, určitě nepohrdnete ani návštěvou zdejší hospůdky nebo cukrárny s výbornou zmrzlinou.

Konečná na náměstí Přemyslovců

Při příjezdu už do Nymburka k nymburskému sportovnímu centru, narazíte na další slepé rameno Labe s názvem Remanence. Podél Labe dál, dojedete k nymburskému zdymadlu s vodní elektrárnou a při přejetí lávky až k přístavu. Pokud zvolíte cestu přes lesopark.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *