Klokoty

Klokoty u Tábora: zajímavá historie i současnost

Jan Žižka by se dnes asi divil, kdyby viděl dnešní město Tábor. Jakožto bořitel kostelů i klášterů, které opravdu rád neměl či spíše nenáviděl, a nyní je děkanský kostel Proměnění Páně dominantou města. To samé v Klokotech u Tábora, kde nechal upálit několik desítek adamitů, stojí rozsáhlý barokní areál zasvěcený Panně Marii.

Původně Hradiště

Tábor byl dlouhá léta pod správou hejtmanů. Jedním z hejtmanů byl i Jan Žižka, který do Tábora přišel po roce 1420 po bitvě u Sudoměře. A i když na návsi uvidíte pomník Jana Žižky, připomínající jeho očištění božích zákonů od zvrhlíků, nebyl zakladatelem. Město ve 13. století založil Přemysl Otakar II. Za jeho vlády se však ještě nejednalo o město Tábor, ale o Hradiště.  Základy domů zůstaly i spolu s hradem Hradiště, ten drželi katolíci. Avšak Husovi stoupenci, kteří sem přišli ze Sezimova Ústí, hrad dobyli a obsadili i celé sídlo.

Název Tábor

Název Tábor dostalo město podle biblické hory Tábor a to kvůli výhodné poloze pro obranu. Zde měli čekat na příchod Krista na zem, aspoň to tak kněží a kazatelé slibovali. Radikální skupina říkající si adamité, se však odmítla podřídit řádu a začala žít po svém. V tu dobu se po smrti Mikuláše z Husi, stal Žižka hejtmanem Tábora. Jak známo ve městě se moc nevyskytoval a raději bojoval v poli. Což zapříčinilo i špatný výklad revoluce kněze Kániše nebo Húsky a všech adamitů.  Žižka je ale posléze vyhnal a některé dokonce krutě potrestal.

Kostel v Klokotech

Část adamitů se po vyhnání z Tábora, usadila právě i v Klokotech u Tábora. Žižka je však v roce 1421 nechal upálit. Zničen byl i malý kostelík.  V roce 1520 však začal už vznikat nový. Tehdy se začala totiž šířit legenda o nalezeném mariánském obrazu.  Až v roce 1710 ale vznikla podoba kostela, tak jak ji můžeme vidět dnes. Postavena byla chrámová loď, postranní kaple dvě, bohatě zdobené stropy a okolo kostela ambity. Vznikl tak kostel Nanebevzetí Panny Marie Klokoty, jehož centrem je právě obraz Panny Marie. Dnes s římskokatolickou farností. Kostel můžete navštívit i s průvodcem a poutavým výkladem.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *